Strona:Sprawozdanie Stenograficzne z 78. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 marca 2019 r.pdf/118

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

250

78. posiedzenie Sejmu w dniu 14 marca 2019 r.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o kołach gospodyń wiejskich

Spis treści

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki z kolejnym rokiem budżetowym. W jakiej formule i jak – te sprawy będą rozstrzygane w kolejnych miesiącach. Co z majątkiem kół? Myślę, że są ogólnie przyjęte zasady. Trochę nie rozumiem tego pytania, ale tutaj się nic nie zmienia, nie ma jakichś szczególnych zasad co do majątku, dysponowania majątkiem, procedur, które wynikają z ogólnie przyjętych zasad funkcjonowania organizacji. Myślę, że każda forma zorganizowania kobiet – a kobiety wiejskie to duma – to jest tradycja, to jest też wartość stanowcza. Moja mama także była członkinią koła gospodyń wiejskich. Wiem, jaką ważną rolę spełnia koło gospodyń wiejskich, mam bezpośredni kontakt z kołami gospodyń i myślę, że każda forma – nowa też – wspierania ich i różnicowania możliwości pozyskania środków finansowych jest istotna. Dlatego myślę, że nie jest intencją resortu i nie jest intencją ustawodawcy, aby było gorsze traktowanie. Nie jest to naszą intencją. Odpowiadam stanowczo na to pytanie, że nie jest to niczyją intencją, a pewne różnicowanie, dywersyfikacja może tylko wpłynąć na zaangażowanie, na różnicowanie finansowania, jak też na wsparcie i poszukiwanie nowych rozwiązań. Ostatnio pan komisarz Hogan wskazuje bardzo istotną kwestię, żeby w nowym okresie programowania, który w tej chwili się rozpoczął, przyjąć wspieranie kobiet wiejskich – jest takie przesłanie – i znaleźć nowe narzędzia i instrumenty, które będą pomagały w rozwijaniu się, spełnianiu potrzeb i umożliwiały angażowanie się kobiet w dobra, które czynią do tej pory tak wspaniale. Myślę, że to dotyczy każdego koła. Odpowiadając na pozostałe pytania, które padły, chcę powiedzieć, że naszą intencją jest budowanie, a nie dzielenie. Intencją jest wzbogacanie możliwości, w tym aktywności kobiet na wsi. I odpowiedź na kolejne pytanie, które tu zostało postawione. Nieprawdą jest to, co przekazuje się medialnie na temat jakichś niebotycznych premii. Nadzoruję agencję restrukturyzacji, jak również ośrodki doradztwa i inne instytucje. To są niepotrzebne i nieprawdziwe informacje na temat premii wypłacanych w agencji restrukturyzacji. Dotyczy to również kwot, które są podawane. (Poseł Artur Dunin: Dzisiaj pan minister Romanowski przyznał, że wypłacił takie pieniądze, a więc, panie ministrze, wstyd.) Panie pośle, mówimy o pieniądzach, które także za czasów poprzedniej koalicji, poprzednich rządów, były wypłacane dokładnie według tych samych zasad. A więc wróćmy do istoty naliczania i dojdźmy do prawdy. Myślę, że mównica sejmowa jest od tego, aby mówić prawdziwie, rzeczywiście i docierać do prawdy. (Poseł Artur Dunin: To prawda, panie ministrze. Trzeba mówić prawdziwie. Nigdy wam to nie wychodzi.)

Wicemarszałek Stanisław Tyszka: Panie pośle Dunin, bardzo proszę…

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki: Jestem przekonany, że jeśli będziemy to w taki sposób definiować i tak do tego podchodzić… Trudno mi w szerszym zakresie odnosić się do tej sprawy, która z gruntu jest nieprawdziwa. Mówię to z całą odpowiedzialnością, że z gruntu jest nieprawdziwa, i zaprzeczam, że takie wypłaty miały miejsce. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Wicemarszałek Stanisław Tyszka: Pani poseł Pępek w trybie sprostowania. Bardzo proszę.

Poseł Małgorzata Pępek: Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Standardem w tej Izbie jest to, że nie odpowiada się na pytania. Zadałam sześć pytań, a pan odpowiedział zaledwie na trzy, i to niewyczerpująco. Jeżeli pan nie umie udzielić odpowiedzi, nie zna pan problemów i nie umie pan odpowiedzieć, to proszę odpowiedzieć pisemnie. Siedział pan tam, uśmiechał się pan, nudził się pan wyraźnie, ziewał pan, a nie słuchał pan, co posłowie mówią z mównicy. A więc proszę mi odpowiedzieć teraz albo udzielić odpowiedzi pisemnej. Dziękuję. (Oklaski)

Wicemarszałek Stanisław Tyszka: Bardzo proszę, panie ministrze.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki: Myślę, że jest możliwe zapoznanie się ze stenogramami z mojej bytności w Sejmie. (Poseł Małgorzata Pępek: Tak, ja widzę bez okularów.) Wtedy, myślę, potwierdzi pani lub zaprzeczy, co jest prawdą, a co prawdą nie jest. Bardzo szanuję posłanki, posłów, w szczególności kobiety, i niech tak pozostanie. Szczegółowe odniesienie się do spraw przekażę na piśmie, co wcale nie oznacza… (Poseł Małgorzata Pępek: Dobrze, mam nadzieję.)