Strona:Słowa Pisma Świętego podane do rozmyślania. Genesis - Księga Rodzaju.djvu/033

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


Tę karę, którą sam Bóg wyznaczył „tułaczem będziesz“ uszanować należy, wykluczając ze swojego towarzystwa ludzi, mogących wywierać wpływ zabójczy na społeczeństwo. Miłosierdzie dla jednostki byłoby niesprawiedliwością dla ogółu. Pobłażliwość, w takich razach, pociąga do odpowiedzialności przez Bogiem i ludźmi.
13. I rzekł Kain do Pana: Większa jest nieprawość moja, niżbym miał odpusczenia być godzien.[1]
Kain, zamiast czynić pokutę, wpada w rozpacz, jak później Judasz.
14. Oto mię dziś wyganiasz od oblicza ziemi, i skryję się przed obliczem twojej i będę tułaczem i zbiegiem na ziemi: każdy tedy, kto mnię najdzie, zabije mnie.
15. I rzekł mu Pan: Żadną miarą tak nie będzie; ale każdy, ktoby zabił Kaina, siedmiorako będzie karan. I włożył Pan na Kaina znamię, aby go nie zabijał wszelki, któryby go nalazł.
16. I wyszedłszy Kain od oblicza Pańskiego, mieszkał wygnańcemna ziemi ku wschodowej części Edenu.
17. I poznał Kain żonę swoją, która poczeła i porodziła Henocha i zbudował miasto,[2] i nazwał imię jego od imienia Syna swego Henoch
............
25. Poznał też jeszcze Adam żonę swoją, i porodziła syna i nazwała imię jego Seth, mówiąc: położył mi Bóg plemię inne zamiast Abla, którego zabił Kain.

26. Ale i Sethowi narodził się syn, którego nazwał Enos; ten począł wzywać imienia Pańskeigo.[3]

  1. Biblia z 1632 r.: „Niżby mi ją odpuścić miano;“
  2. To jest miejsce stałego zamieszkania z rodziną
  3. Enis nie był pierwszym człowiekiem, który zaczął oddawać cześć Bogu, dotąd, jednakże, cześć ta była w rodzinie prywatną: on pierwszy czynił ją publiczną.