Strona:Słowa Pisma Świętego podane do rozmyślania. Genesis - Księga Rodzaju.djvu/012

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.

są prorokami jedynie na to, ab o Nim mówić, są partyarchami, tylko aby być ojcami dziadów i pradziadów Mesyasza (Kardynał de Burelle, w. XVII).

W czem rękojmia, że czytanie Pisma Św. nie zada duszy szkody? Gdyby czytano Księgi Św. z prostotą, nigdyby czytanie nie mogło naprowadzić na fałszywe ich rozumienie, ale rozumianoby je święcie i pobożnie... jak one są pisane, pod tchnieniem Ducha Bożego. (Tertulian, Dr. K., w. III.)

Chceszli wiedzieć, jak rozumieć Pismo Św.? masz tak rozumieć, jak Kościół Św. wykłada. (Św. Augustyn).

Usposobienie potrzebne do czytania z korzyścią Pisma Św. Do czytania Pisma Św. trzeba przystępować nietylko z umysłem uważnym i uległym, ale i z dobrą wolą. [Leon XIII, Papież, w. XIX.)
Złe czytanie Złe jest naprzód pysznych ludzi, którzy rozumem swoich bez wiary chcą rozumieć Pismo Św.; tym rzeczono „Jeśli nie uwierzycie, nie zrozumiecie“. (Izaj. VII. 9.) Złe też czytanie jest upornych ludzi, którzy się dwornie pytają o rzeczach głębokich, które raczej prostą wiarą mają być wierzone; tym powiedział Salomon: „Kto się bada o Majestacie, będzie zatłumion od chwały,“ (Przyp. XXII. 27.) a na drugiem miejscu: „Większych rzeczy nad cię nie pytaj się“. (Ekklt. III. 22.) Jeszcze i ten źle czyta, kiedy z czytana uczonym tylko chce być, a mało się polepsza; tym mówią „Co tobie Bóg rozkazał, o tem myśl.“ (Ekklt