Strona:Rzut oka na dawnosc litewskich narodow i związki ich z Herulami (IA lelewel-rzut-oka-na-dawnosc...-1808).pdf/37

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

wszym wieku siedzą nad morzem Baltyckiém. 2) w IV wieku s Hunnami Rzymskié państwo naieżdżaią. 3) w V wieku z wielą innemi ludami, wybrzeża morza Czarnego osiadaią, inni od Gothów prawie wyniszczeni, inni Gothom służą; im pod Odoakrem we Włoszech; inni ieszcze, zaciążni od Rzymian. Ciż więc IVgo i Vgo wieku Scyrrowie, sążli Scyrrami wieku pierwszego? Iacykolwiek oni są, naród ich rozerwany na różnych końcach ziemi; przed półtora tysiąca lat prawie rozsadzony byt swóy i imie zatracił i zupełnie się styrał.
XXVIII. Co zaś do Erulów, wiemy: 1) w III. wieku naieżdżali Rzym. (sążli oni ciż sámi co Hirry wieku I. nad Baltycklém morzem leżący?) — 2) w IV wieku iedni na płacy Rzymskiey: inni, nad Meotys siedzący, przechodzą od władzę Ostrogothow, potém Hunnów i wespół z owémi Scyrrami co pozniey nad morzem czarnem osiadali, zupełnie nikną. 3) w V wieku inni, zdobywaią Włochy, skąd od Ostrogothów wypędzeni; rozbici od Longbardów iedni pod opiekę Rzymu chronią się, inni w końcu ziemi pozostaią, trzeci, na ostatnią Thulę uchodzą. 4) w wieku VI schronieni pod panowaniem Rzymu, zostaią w części, a w części do Gepidów przechodzą, s Thulstiémi rodakami spółkuią.
XXIX Część Erulów przebywszy Sławian, i kray Harmów, i Danią do Thuli uszła? Już wtedy Sławianie do Elby siedzieli, przez nich niedobitki Erulów ku morzu przedzierały się, aż do mieszkańców rzeki Warny. Warnów w Pliniusu (IV. 28.) i Tacycie (de Mor: Germ. 40) dobrze znaiomych, gdzie póź-