Strona:Rus Jarema Kusztelan - Ks. Patron Augustyn Szamarzewski.pdf/170

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

wzięłaby na siebie zadanie uprawy spółkowej i krzewienia wszelakiego życia spółkowego, postanowili wytworzyć nową kombinację organizacyjną, któraby uwzględniała obie właściwości.
Kombinacja ta polegała na tem, że podzielono w projekcie wszystkie Spółki tak na Związki rewizyjne, jak na ogólny Związek patronacki. Związki rewizyjne, posiadając przywilej własnych rewizji, miały na celu rewizje Spółek. Związek Patronacki natomiast głównie krzewienie Spółek. Wszystkie 3 Związki poszczególne miały być zjednoczone pod jednym ogólnym i zwierzchnim Związkiem patronackim czyli Patronatem z przewodniczącym na czele. Między Związkami rewizyjnymi, których naczelnicy mieli wejść w skład Patronatu a Związkiem patronackim, którego organem był Bank związkowy, była wedle projektu ustanowiona łączność organizacyjna, mocą której nowy gmach związkowy w swem organicznem założeniu obejmował wszystkie czynniki życia spółkowego i wypełniał w całości zadanie dawniejszego Związku.
Przeprowadzając podział Spółek i ich zjednoczenie pod wspólnym Patronatem, spodziewał się Patron Szamarzewski łącznie z Komitetem zadość uczynić dążnościom tak do centralizacji, jak do decentralizacji.
Centralizacja pod Patronatem wydawała się konieczna ze względu na jednolitość i spodziewany bujniejszy rozwój życia spółkowego na wszystkich ziemiach polskich pod panowaniem pruskiem. Wszystkie Spółki powstałe i powstające miały się skupić pod jednym Patronatem, którego głównem zadaniem było krzewienie wszelkiego rodzaju Spółek.
Decentralizacja zaś, wyrażona w Związkach rewizyjnych, miała uwzględnić dążności ruchu spółkowego do snadniejszego oddziaływania Spółek na kierunek i ukształtowanie życia spółkowego. Miała ona wykorzystać „zna-