Strona:Rus Jarema Kusztelan - Ks. Patron Augustyn Szamarzewski.pdf/124

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

szy w tym duchu zmianę Ustaw, rozesłał ją coprędzej w drukowanej odbitce Spółkom, które na Sejmiku w Trzemesznie miały ją potwierdzić.
Tu, na Sejmiku w Trzemesznie, nastąpił atoli ponowny zwrot, a choć nie ostatni jeszcze, przecież zwrot, w którym zaznaczył się wybitnie kierunek wytyczny ostatecznej organizacji związkowej. Zwrot ten w dziejach spółkowych stanowi jedno z najważniejszych zjawisk, bo jest objawem celowego ruchu, z dołu idącego. Spółki nieraz już stawały w przeciwieństwie do Komitetu wspólnie z Patronem w sprawie organizacji związkowej, jednakże stały na uboczu i obojętnem okiem spoglądały przeważnie na zatargi Patrona z Komitetem. Na Sejmiku w Trzemesznie atoli poraz pierwszy przeprowadziły wbrew woli komitetowej swoje żądania, stając po stronie Patrona i oświadczając się kategorycznie za zachowaniem Patronatu. Odrzuciły więc Ustawy, ułożone na nowo przez prezesa Łyskowskiego i wypowiedziały swe własne w tym względzie żądania. Mianowicie ustaliły zasadnicze podstawy związkowe, które miały się rozwinąć z ramienia Patronatu. Obalony Patron miał z woli Spółek powstać i stanąć w nowo zawiązującej się organizacji jako filar, oparty na silnej podstawie Spółek.
Inicjatywa do tego zasadniczego zwrotu wyszła od jednej ze Spółek większych, mianowicie Spółki Śremskiej.
Powstanie i rozwój Spółki Śremskiej łączy się i wiąże ściśle z imieniem Patrona Szamarzewskiego. Założona w r. 1871-ym, następnie podupadła prawie zupełnie, powstała na nowo w r. 1873-im z pomocą ks. Szamarzewskiego, który na liczne prośby, listowne i ustne, wziął sprawę Spółki w swoje ręce. Postawiwszy Spółkę na nogi, brał często udział we Walnych Zebraniach Spółki Śremskiej, odbywał rewizje, nieraz bardzo szczegółowe, pośredniczył w sprawach kredytowych między Spółką a Bankiem Włościjańskim i służył jej w licznych wypad-