Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/367

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 321 –
Sztuk.
71. Pilnik grubo nacinany (bastard) 14” długi .......... 1
72. 12”     „      .......... 1
73.     „      .......... 1
74. 10”     „      .......... 1
75. cieńko nacinany (smoth) 14” długi .......... 1
76.     „      .......... 1

Wszystkie te narzędzia winny być ocechowane numerem parowozu, na którym się znajdują.

113. W jaki sposób daje się najlepiéj kontrolować ruch pociągów na drogach żelaznych?

P. Stanisław Prauss główny mechanik dróg żelaznych Warszawsko-Wiedeńskiéj i Warszawsko-Bydgoskiéj, urządził aparat zwany Tachometrem, czyli szybkościomierzem, który sposobem graficznym wskazuje z wszelką dokładnością czas przebiegu pociągu w drodze, czas postoju na stacyach i na najmniejszych przystankach, gdziekolwiek one wypadną. Pociąg zatrzymany dłużéj na któréjkolwiek stacyi nad czas oznaczony, nie może bezkarnie takowego wynagrodzić zbytecznie szybką jazdą w drodze, jak to dotąd miało miejsce, gdyż to wszystko aparat pokaże, a winny może być pociągnięty do odpowiedzialności za niestósowanie się do obowiązujących przepisów.
Budowa tego aparatu jest prosta i trwała, a figury 137, i 138a, przedstawiają jego urządzenie: Fig. 137 przedstawia tachometr złożony z 2-ch części, t. j. z przyrządu zegarowego i naczynia napełnionego rtęcią.
Za pomocą przyrządu zegarowego, poruszają się skazówki: godzinowa i minutowa, kółko minutowe a, oraz kołowrotek c Na kołowrotek b nawija się taśmę papierową, mającą w środku swej długości okrągłe dziurki, odpowiadające ząbkom umieszczonym na obwodzie kółka minutowego. Koniec taśmy papie-

23*