Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/213

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 167 –

wietrze, lub wchodzi do zgęszczalnika. Jeżeli tłok, który już odbył drogę w jednym kierunku, ma takową odbyć w kierunku przeciwnym, wtedy należy tylko stawidło S o tyle na lewo posunąć, aby otwór O był wolnym; skutkiem tego posunięcia stawidła, będzie O kanałem wchodowym, a O1 wychodowym.
Mimośród, jest to tarcza D zaklinowana mocno na wale korbowym, któréj wszakże środek nie przypada w środku wału. Ta odległość środka mimośrodu od środka wału, nazywa się jego ekscentrycznością, czyli mimośrodkowością. Tarcza mimośrodowa utwierdzona jest w ten sposób na wale, że linia łącząca ich środki, tworzy pewien kąt z kierunkiem korby, wielkość tego kąta, jako téż wielkość mimośrodkowości, mają główny wpływ na rodzaj i sposób rozdzielania pary.
Tarcza mimośrodowa otoczona jest pierścieniem mosiężnym albo téż żelaznym kutym, z dwóch części złożonym i łączącym się z jednym końcem trzona mimośrodu F, którego zaś drugi koniec złączony jest z trzonem stawidłowym, lub téż działa na jeden koniec drążka, którego drugi koniec bezpośrednio złączony jest z trzonem stawidłowym. Widoczną jest rzeczą, że skutkiem obrotu wału a tém samém mimośrodu, ruch stawidła odbywać się będzie zupełnie w ten sposób, jak gdyby ruch wychodził od korby na wale O osadzonéj, któréj długość równa się ekscentryczności.
Zatém ruch stawidła wykonywany za pomocą mimośrodu, odbywa się podług prawa, w skutek którego położenie stawidła w każdéj chwili, jest w zupełnym związku ze stanowiskami korby i tłoka, jakie w tejże saméj chwili mają. Oprócz rozmiaru ekscentryczności, oraz kierunku tejże względem korby, także i rozmiary stawidła, niemały wpływ wywierają na sposób rozdzielania do cylindra wchodzącéj pary.
Figura 72 przedstawia nam stawidło, jako téż i część cylindra z trzema kanałami parowymi. Oba kanały wchodowe O1 i O oddzielone są od kanału wychodowego O0 ścia-