Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/206

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 160 –

Figura 64 pokazuje, że para wchodzi z przodu tłoka, a figura 65 wskazuje, że taż para wchodzi do cylindra z tylnéj części tłoka.

58. Jaka jest budowa tłoka parowego?

Siła pary wywiera swoje działanie na tłok zamknięty w cylindrze, a tłok oddaje znowu tę siłę na zewnątrz za pomocą trzona tłokowego. Tłok jest to doskonały cylinder, przystający szczelnie do wewnętrznych ścian cylindra parowego, i głównie składa się z trzech części, to jest: z tłoka, pakunku i pokrywy. W środku tłoka znajduje się hełża, stożkowo wewnątrz wytoczona, w któréj utwierdza się koniec trzona tłokowego, zatoczonego również stożkowo. Tłok i pokrywa są żelazne lane, a pakunek bywa albo konopny (Hanfliderung; garniture de chanvre), albo mosiężny, czyli metalowy (Metalliderung; garniture métalique).

Fig. 66.

Urządzenie tłoka z pakunkiem konopnym przedstawia fig. 66: AA tłok w części przecięty, a razem odkryty; BB pakunek konopny; CC pokrywa złączona z tłokiem za pomocą śrub EE ... i ściskająca pakunek; D trzon tłokowy zakończony stożkowo, opatrzony jest klinem F, przechodzącym przez hełżę tłoka i koniec trzona.
Pakunku konopnego nie używa się przy maszynach wysokiego ciśnienia, albowiem skutkiem zbyt gorącéj pary i wielkiego tarcia, ulegałby bardzo prędko zniszczeniu. Zamiast pa-