Strona:Przewodnik praktyczny dla użytku maszynistów (Pietraszek, 1873).pdf/168

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
– 122 –

dem siebie jak najdokładniéj pod kątem prostym, tak samo jak przy maszynach statkowych. Oś pociągowa jest prosta, ponieważ korby znajdują się na zewnątrz, jest zatem do odkucia łatwiejszą od osi łamanéj, kiedy cylindry znajdują się wewnątrz ramy.
Stawidła odbierają ruch odmimośrodów F i osadzonych na osi pociągowéj, a to za pomocą trzonów G i , z których F i G do ruchu przodowego, a i do ruchu tylnego służą. Oko b widełkowate trzona G na figurze 40a opiera się na czopie H na figurze 40 widzialnym, i chwyta trzon szybrowy K. Za pomocą więc połączenia między sobą części F, G, b i H stawidło L poruszane jest mimośrodem F; a cały taki sam przyrząd Fʼ Gʼ bʼ porusza się wtedy luźno czyli bezużytecznie i dopiéro zaczyna działać, kiedy przerwiemy komunikacyę między F G b a H, a oko z H połączymy; wtedy to stawidło L posuwa się w tył czyli w odwrotnym kierunku, a zatém i tłok poruszać się będzie w odwrotnym kierunku, albowiem mimośród stoi naprzeciwko mimośrodu F Luzowanie i zahaczanie trzonów G i uskutecznia się za pomocą drążka kątowego cde, którego punkt obrotu znajduje się w d, a którego głowa e złączona jest z obóma trzodami G i (fig. 40a.). Od punktu c wychodzi sztanga ff ukośnie i idzie aż na pokład maszynisty (Standort), gdzie opatrzona jest silną korbą, czyli lewarem, mogącym się ustawiać w grzebieniu, w miejscu gdzie maszynista za stosowne uważa. Kiedy lewar stoi na środku grzebienia, stawidła są zamknięte i maszyna stoi; kiedy lewar jest na prawym krańcu, maszyna idzie z największą swoją siłą naprzód; kiedy lewar stoi na krańcu lewym grzebienia, maszyna idzie z największą swoją siłą nazad. Kiedy lewar stoi w środku, dla wszelkiéj pewności, należy także regulator parowy T zamknąć.
M ognisko zwane także fajerbuksem, g drzwi ogniskowe, N kocioł parowy cylindrowy opatrzony 125 rurkami płomiennemi, O zbiornik, albo tum parowy, P rura parowa, którą para ze zbiornika udaje się do skrzynek stawidłowych L, a następnie