Strona:Poznań ostoją myśli polskiej.pdf/73

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została uwierzytelniona.
  71

  dla narodów wolnych. Dla nas jest ona stokroć razy większem bogactwem, aniżeli cały nasz dobrobyt materyalny, choćby i najpomyślniejszy, bo przez nią tylko światu okazać możemy, że istniejemy, że nie przestaliśmy być narodem, że przeciwnie, jeżeli kiedykolwiek, to właśnie teraz wzmógł się nasz naród przez swoją Sztukę do wyżyn prawdziwej Potęgi.
  „Nasza Sztuka jest najpotężniejszym symbolem naszego Istnienia, najwięcej płomiennnym protestem przeciw naszej niewoli, świętem „Amen“ naszego Bytu.
  „Jeżeli chcemy raz wreszcie przestać być dla Europy tą fatalną „quantité négligeable“ jaką — nie łudźmy się — dla niej byliśmy i jeszcze jesteśmy, to wszystkie siły nam wytężyć należy, by naszą przebogatą Sztukę najgłębszą czcią i miłością ogarnąć i postawić ją na tej wyżynie, na którejby już dawno stać mogła, gdyby społeczeństwo całe zrozumiało, jakiem olbrzymiem bogactwem, jaką przepotężną dźwignią naszego Bytu jest nasza Sztuka.
  „Wielcy nasi poprzednicy: Maksymilian Jackowski i ksiądz Wawrzyniak stworzyli podwaliny naszego dobrobytu materyalnego. Ich ślady idąc, kładziemy srworzeniem tego pisma węgielny kamień pod budowę gmachu naszego istotnego bogactwa, które społeczeństwo nasze zdobyć może tylko przez Sztukę i umysłową kulturę.
  „Ufni w świętość i wielkość tej sprawy, której wszystkie nasze siły poświęcić pragniemy, mamy tę niepłonną nadzieję, że społeczeństwo polskie przyjmie pismo nasze chociaż w części z tą życzliwością i zapałem, z jakim je powitało grono najwybitniejszych naszych twórców i w współpracownictwie jego gorący udział przyrzekło.“
  Nie wiem, czy kiedykolwiek w ubiegłym półwieku powiało takie męzkie „pokrzepienie ducha“, takie gorące tchnienie na Polskę, takie silne przeświadczenie o jej mocy i niespożytej sile, takie gromkie przypieczętowanie dumnej świadomości, że Polacy są narodem, który w rzędzie najprzedniejszych narodów może posiąść przednie