Strona:Potrawy z kasz i mąki.djvu/9

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

papryki, aby sos nabrał ładnego, różowego koloru. Sosu tego musi być dużo i nie powinien być gęsty; osolić go do smaku; jeżeli zrobiony na wodzie, dodać kawalątko suchego buljonu i zagotować razem. Zrobić kluski kładzione, jak wyżej, po przelaniu wodą włożyć w sos, zagrzać mocno razem, wyłożyć na półmisek, posypać grubo ostrym, tartym serem i bardzo gorące podawać.
KLUSKI DROŻDŻOWE. Dwie szklanki przesianej mąki pszennej rozczynić dwiema szklankami ciepłego mleka z rozpuszczonemi w niem dwoma deka drożdży. Wybić ciasto mocno, wsypać łyżeczkę od kawy soli, dodać dwa jaja całe, łyżeczkę masła (dwa do trzech deka). Wyrabiać ciasto, aż się bąble na niem pokazywać zaczną. Dać podrosnąć. Gdy w dwójnasób przybędzie, kłaść łyżką, maczaną w gorącej wodzie, na osolony wrzątek, nieduże kluski. Wody powinno być dużo, gdyż bardzo rosną. Gotować pięć do siedmiu minut od chwili powtórnego zagotowania wody. Polać rumianem masłem, masłem i serem lub słoninką ze skwarkami. Podawać bardzo gorące: gdy ostygną, stwardnieją i smak stracą.
ZACIERKI Z ŻYTNIEJ MĄKI. Najprostsza forma mącznej potrawy, która, umiejętnie przyrządzona, może być bardzo smaczna.
Mąkę razową, żytnią przesiać przez sito, aby usunąć grubsze cząstki. Zagnieść na twardo, jak na makaron, ciasto z wodą i solą, dać nieco przeschnąć. Na zacierki z czterdziestu deka mąki wziąć sześć deka najświeższej słoniny, drobno pokrajać, zasmażyć aż do zrumienienia skwarek, trzymać w cieple.
Zagotować litr wody, osolić dobrze, jak na rosół. Ciasto utrzeć na grubej tarce do jarzyn. Wrzucić na wrzątek, parę razy zagotować, wlać słoninkę i razem gotować najwyżej trzy minuty. Natychmiast podawać, gdyż stojąc dłużej, potrawa ta robi się klejowata i niesmaczna. Do stołu podać wraz z zacierkami pół litra najgęstszej, słodkiej śmietanki. Na talerze się nalewa na trzy łyżki gęstych zacierków łyżkę śmietanki i je razem, nie mięszając jednak obu płynów.
ZACIERKI Z JĘCZMIENNEJ MĄKI. Na Kresach wschodnich robią te zacierki z tak zwanej przywarkowej mąki, czyli mąki pytlowej ze zbóż mieszanych — jęczmienia, pszenicy, grochu, czasem nawet bobu; z czystej jęczmiennej mąki są jednak znacznie smaczniejsze.
Czterdzieści deka mąki zagnieść z wodą i solą na bardzo twarde ciasto, dać poleżeć z godzinę pod miską. Poskubać drobniutko, lub też utrzeć na jarzynowej tarce, zlekka przyprószyć mąką, aby się kluseczki nie posklejały. Zagotować litr dobrze osolonej wody. Wrzucić na nią zacierki. Gotować najwyżej pięć minut. Dziesięć deka wędzonej słoninki drobno pokrajać, podsmażyć tak, aby się tylko dobrze zaszkliła. Wło-