Strona:Potrawy z kasz i mąki.djvu/22

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

niż na naleśniki. Gdy podejdzie, ubić pozostałe dwa białka na sztywną pianę, ostrożnie wymięszać z ciastem. Małe patelenki żelazne rozgrzać dobrze, smarować topionem masłem i piec na nich cienkie bliny, rumieniąc je ładnie z obu stron.
Składać je do postawionego w cieple (np. na rondlu z wrzącą wodą) naczynia z pokrywą. Podawać bardzo gorące. Do nich podaje się w jednej sosjerce topione masło, w drugiej kwaśną, gęstą śmietanę. Przed wojną podawano do nich kawior ziarnisty, obecnie można podać dobre śledzie-uliki, drobno posiekane i zmięszane z dobrą śmietaną.
BLINY RUSKIE HRECZANE. Trzy szklanki mąki hreczanej i jedną szklankę pszennej rozmięszać z letnią wodą, wlać dwa deka drożdży, rozpuszczonych w paru łyżkach tejże letniej wody, osolić, wybić dobrze, dać podrosnąć w cieple. Gdy ciasto podrośnie, sparzyć je wrzącem mlekiem (szklanka lub więcej), znów doskonale wybić i dać podrosnąć powtórnie. Piec na małych patelenkach, smarowanych topionem masłem. Ilości mąki i wody dokładnie określić trudno, gdyż zależy to od suchości mąki; w każdym razie ciasto powinno być niegęste i musi swobodnie spływać z łyżki. Do tych blinów wybornie smakuje masło przesmażone z cebulką.
BLINY HRECZANE, WYKWINTNIEJSZE. Rozczynić bliny na sześć godzin przed obiadem. Wziąć trzy szklanki mąki pszennej, trzy deka drożdży rozbić w dwóch i pół szklankach letniej wody, zagnieść z tego rzadkie ciasto, postawić w cieple, aby podrosło. Gdy dobrze podrośnie, dodać dwie szklanki mąki hreczanej, dobrą łyżkę masła, dwa do trzech żółtek, osolić i ciasto doskonale wybić; dać znowu rosnąć. Na dwie godziny przed obiadem sparzyć ciasto gorącem mlekiem (szklanka mleka lub więcej) i poraz trzeci dobrze wybić. Na pół godziny przed pieczeniem dodać sztywną pianę, ubitą z pozostałych białek, wymięszać i trzymać w cieple do chwili pieczenia.
Piec na dobrze rozgrzanych, małych patelenkach, smarowanych masłem. Do smarowania ich używać kawałka waty, owiniętego szmatką i przywiązanego do patyczka, gdyż piórko od gorących patelenek się pali. Ciasto powinno być rzadkie, aby dobrze z łyżki spływało. Oprócz topionego masła i śmietany, wybornym dodatkiem do blinów są dobre śledzie, królewskie uliki i cienko krajany łosoś wędzony, lub marynowany w oliwie.
PYZY. Dwadzieścia deka mąki rozczynić dwoma deka drożdży, rozpuszczonych w paru łyżkach wody i dwiema szklankami letniego mleka lub mleka po połowie z wodą. Gdy ciasto ruszy, dodać czterdzieści deka mąki, 5 do 10 deka masła sklarowanego, dwa jaja całe. Ciasto wyrobić doskonale, aż od rąk odstanie. Nie zapomnieć wsypać