Przejdź do zawartości

Strona:Potrawy z kasz i mąki.djvu/17

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

jajami całemi; osolić do smaku. Dno i brzegi formy, wysmarowanej masłem i wysypanej bułeczką, wyłożyć warstwą makaronu, dalej układać kolejno ser i makaron; ostatnia warstwa powinna być z makaronu. Piec babkę w dobrze gorącym piecu przez trzy kwadranse. Wyrzucić na półmisek i podawać z kwaśną śmietaną, lub z topionem masłem w sosjerce.
MAKARON Z MIĘSNYM FARSZEM. Pół kilo domowego makaronu ugotować, jak wyżej, przelać zimną wodą, wymięszać z pięcioma deka masła i trzema całemi jajami, osolić do smaku. Czterdzieści deka pozostałego mięsa, drobiu lub zwierzyny, przepuścić przez maszynkę. Dwie spore cebule drobno pokrajane przesmażyć w łyżce masła (4 deka), dodać mięso, przesmażyć razem, wsypać sporą łyżkę mąki, wlać szklankę rosołu lub wody, zagotować razem, aby się farsz nie rozsypywał, osolić do smaku, popieprzyć. Kilka świeżych lub suszonych grzybków albo pieczarek, przesmażonych wraz z cebulą, ogromnie podnosi smak tego farszu. Formę lub rondel wysmarować masłem, wysypać tartą bułeczką. Dno i boki wyłożyć grubą warstwą makaronu, dobrze go uciskając, aby nie pozostało otworów. Środek zapełnić farszem mięsnym, pokryć szczelnie resztą makaronu. Upiec w dobrze gorącym piecu. Ładnie zrumienioną babkę wyrzucić na półmisek. Oddzielnie podać rumiany sos z kaparami lub korniszonami. Jeżeli dodaliśmy do farszu grzybków lub pieczarek, odpowiedniejszy będzie sos grzybowy lub pieczarkowy.
MAKARON ZE ŚMIETANĄ. Wyborny ten sposób przyrządzenia makaronu jest nieco kosztowny, gdyż potrzebuje dużo masła. Użyć nań trzeba makaron bardzo drobno pokrajany. Połowę tego makaronu smażymy na surowo aż do zrumienienia na sklarowanem maśle. Drugą połowę odgotowujemy w osolonym wrzątku, solimy, leciuchno pieprzymy (zawsze tylko białym pieprzem), mięszamy z kwaterką najgęstszej śmietany i dużą garścią usiekanego, zielonego, świeżego lub suszonego koperku. Na półmisku układamy cienką warstwę uśmażonego makaronu, na to rząd ugotowanego i tak przekładamy do końca. Ostatni rząd powinien być smażonego makaronu. Półmisek wsuwamy do pieca na minut dwadzieścia. Wybornie smakuje do tego makaronu sos rakowy, lub pomidorowy ze śmietaną.
MAKARON ZIELONY (pasta verde). Ćwierć kilo starannie przebranych liści szpinaku wrzucić na osolony wrzątek, zagotować raz, odcedzić na durszlaku, przelać zimną wodą i przepuścić przez maszynkę, lub przetrzeć przez sito. Przestygłą masę przełożyć do miski, wbić dwa jaja całe, dodać dwie łyżki wody zimnej, dużą garść parmezanu, łyżeczkę soli i tyle mąki pszennej, aby można było zagnieść ciasto, jak na kluski krajane. Po doskonałem wyrobieniu, przykryć ciasto miską i dać mu poleżeć godzinę. Następnie rozwałkować jaknajcieniej, przysypać lekko