Strona:Postanowienie w sprawie katastrofy pod Otłoczynem.pdf/6

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

posterunku Urszulę Tulimowską słuchawki telefonicznej – mijał budynek posterunku odstępowego.
Szczegółowa analiza zapisów poczynionych przez aparaturę samorejestrującą na taśmach szybkościomierzy, w jaką wyposażone były lokomotywy obu pociągów, a które to taśmy zabezpieczono na miejscu katastrofy pozwoliła ustalić, iż w momencie najechania przez lokomotywę ST-44-607, prowadzącą pociąg towarowy 11599, na rozjazd nr 10 w obrębie stacji Otłoczyn, co spowodowało jego „rozprucie” i „wykleszczenie” dźwigni sterujących to urządzenie, zainstalowanych w nastawni OC 1, pociąg osobowy prowadzony przez lokomotywę SP-45-160 znajdował się w odległości około 3500 m przed posterunkiem odstępowym Brzoza Toruńska. Przy utrzymywanej na tym odcinku prędkości jazdy w granicach 85 km/godz. pociąg ten przebył tę odległość w czasie około 2 minut i 30 sekund. Przeprowadzony w dniu 23 sierpnia 1980 r. eksperyment śledczy wykazał, iż opisane przez Zofię Wróblewską i Jana Woźniaka czynności, podjęte w celu zatrzymania wyjeżdżającego z obrębu stacji Otłoczyn pociągu towarowego, a następnie ostrzeżenie o powstałej, niebezpiecznej sytuacji ruchowej, posterunku odstępowego Brzoza Toruńska, w całości wyczerpały tak wyliczony limit czasu.
W toku szczegółowych oględzin stanu pędni semafora F 2 i tarczy manewrowej Tm 4 na całej trasie ich przebiegu, zabezpieczenia przegubów tego semafora oraz stanu konstrukcji jego masztu, nie ujawniono żadnych śladów mogących świadczyć o próbie uruchomienia omawianych urządzeń, w celu podania na nich sygnałów „wolna droga” przez osoby trzecie, z pominięciem wykorzystania w tym celu dźwigni zainstalowanych w pomieszczeniach nastawni wykonawczej OC 1 i bez wiedzy pełniącej służbę nastawniczej.
Wyniki odpowiedniej ekspertyzy błękitno–fioletowego szkła z sygnału świetlnego tarczy manewrowej Tm 4 oraz poczynione podczas eksperymentów przeprowadzonych w porze nocnej w dniach 23 sierpnia 1980 roku i 9 września 1980 r. obserwacje sygnałów świetlnych owej tarczy i semafora F 2 usytuowanego przy torze nr 4 stacji Otłoczyn wykluczają występowanie jakichkolwiek „przekłamań” owych sygnałów, spowodowanych ewentualnymi usterkami technicznymi w sposobie zamontowania przysłon latarniowych i lamp oświetleniowych.