Strona:Pisma zbiorowe Józefa Piłsudskiego T04.djvu/31

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


ROZKAZ PO WYJŚCIU I BRYGADY ZE SKŁADU XI KORPUSU ARMII AUSTRO-WĘGIERSKIEJ
Z Lipnicy Murowanej, gdzie po boju pod Łowczówkiem I Brygada pozostawała w odwodzie XI korpusu, została przesunięta w obszar Kęt na 6 tygodniowy odpoczynek i reorganizację. W związku z tym wydany został rozkaz Dtwa Xl korpusu oraz rozkaz Piłsudskiego cytowany w tekście.
Rozkaz ten opublikowany został po raz pierwszy w pracy gen. T Kasprzyckiego p. t. «Kartki z dziennika oficera I Brygady» na str. 255.

Kwatera Główna
Lipnica Murowana, 18 I. 1915.

Żołnierze!

Wczoraj przy pożegnaniu z c. i k. komendą korpusu XI otrzymałem rozkaz następujący:

Z powodu wyjścia Polskiego Legionu ze składu XI korpusu uważam sobie za przyjemny obowiązek wyrazić w imieniu Najwyższej służby podziękowanie oraz zupełne uznanie komendantowi, oficerom i żołnierzom Legionu za ich doskonałe i bohaterskie zachowanie się we wszystkich bojach. Przykro mi widzieć odchodzących tych dzielnych żołnierzy i życzę im, by w dalszych bojach również wybitne powodzenie było ich udziałem.

Ljubiczić
F. Z. M.[1]

Żołnierze! W imieniu swoim i Waszym wyraziłem głęboką wdzięczność za Wysokie uznanie i za troskliwą opiekę, której doznawaliśmy w komendzie korpusu w przeciągu całego czasu, gdyśmy mieli zaszczyt jej podlegać.
Rozkaz niniejszy przeczytać we wszystkich kompaniach i szwadronach.

Józef Piłsudski
Komendant.  

  1. F. Z. M. — skrót niemiecki, oznaczający stopień generała broni.