Strona:Pierwszy ilustrowany przewodnik po Ciechocinku i Okolicy.djvu/14

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

nadmorskich roślin solankowych ciechocińskich, jakoteż odwiecznie znana ludowi właściwość solnej zawartości wielu źródeł, zaświadczona prastarą nazwą przylegającego Słońska.
Pozostawiam na boku nie dość krytycznie podaną w broszurze R. Ignatowskiego (r. 1854) wiadomość historyczną o zobowiązaniu, włożonem przez księcia mazowieckiego Konrada przy opuszczaniu ziemi Dobrzyńskiej Krzyżakom (1235 r.) „dostarczania na dwór książęcy i biskupi pewnej ilości soli“. Tak samo pomijam i pozbawiony wartości wywód nazwy Ciechocinka od cichego odcinka tej ziemi, cichaczem przywłaszczonego przez Krzyżaków. Genezę jego prostą, a jedynie właściwą odnieść należy jedynie do etymologicznej dedukcyi od tej samej natury imion osobowych jak Prandota, Czarnota, Lasota, Żegota a więc i Ciechota i powstałych stąd nazw miejscowości: Prandocin, Czarnocin, Lasocin, Żegocin a więc i Ciechocin; stąd już sama przez się wypływa zdrobniała jego forma Ciechocinek, podobnie jak od tamtych Prandocinek, Czarnocinek, Lasocinek i Żegocinek. Jednym zaś z niezwalczonych dowodów na taką wyrazu „Ciechocinek“ pochodność, daje zachowany po dziś dzień u ludu miejscowego przymiotnik ciechocki (nie ciechociński), jako utworzony bezpośrednio od słowa „Ciechota“ podobnie jak od Żegota urabia lub przymiotnik „żegocki,“ od Lichota „lichocki“ i t. p.
Pozostaje zatem dla uwydatnienia przeszłości Ciechocinka sięgnąć do historyi rozwoju jego jako miejscowości bogatej w pokłady soli, których wykrycie zaznaczyło się w rozwoju Ciechocinka dwoma szlakami:
1) Dobywania i warzenia soli.
2) użycia źródeł solnych dla leczenia tak zewnętrznego (kąpiele) jak i wewnętrznego (picie wód).