Strona:Piekarnia i cukiernia wytworna i gospodarska.djvu/60

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


przez maszynkę, dodać 1½ f. cukru miałkiego i kilka białek (6—8), dobrze wymieszać i utrzeć w moździerzu na gładką, miałką masę. Gdyby po utarciu masa okazała się za twardą, dodać jeszcze trochę białek. Ta sama masa, przez dodanie odpowiedniego smaku i koloru, może służyć do kilku odmian struch: więc może być waniliowa, przez dodanie tłuczonej wanilii, ponczowa, przez dodanie araku i skórki cytrynowej utartej, czekoladowa, pistacyowa i t. p.

27. Przyrządzanie maku do przekładania strucli i placków.

Dwa funty maku ugotować, żeby był miękki, wodę odlać i przelać zimną wodą, odcedzić przez gęste sito. Potem mak utrzeć w makotrze, dodać 1 f. cukru miałkiego, 4 całe jaja surowe, trochę utartej skórki cytrynowej lub pomarańczowej i wanilii dla zapachu i wiercić mniej więcej godzinę, wlewając po trosze ¼ f. masła sklarowanego. Masę gotową smarować na ciasto rozwałkowane, jak wyżej wspomniałam.

28. Pomada czyli glazura do tortów, bab, strucli i wszelkiego rodzaju ciast.

Na 3 f. cukru wziąć 3 kwaterki wody, dobrze wymieszać, postawić rondelek na ostrym ogniu i gotować, szumując starannie. Kiedy już cukier sklarowany, wlać 1 łyżkę octu, a maczając pędzelek w zi-