nieważ może mieć różne znaczenia — kiedy się znajdzie takie, które w świetle rozumu jest oczywiście fałszywe, — nie trzeba się upierać że to jest jego znaczenie istotne, ale szukać innego, któreby się zgadzało z rozumem.
Wyjaśnia to na przykładzie ustępu z Genesis, gdzie jest napisane: Iż Bóg stworzył dwa wielkie świeczniki, słońce i księżyc, i także gwiazdy; przez co zdawałoby się iż Pismo św. mówi, że księżyc jest większy niż wszystkie gwiazdy. Ale, ponieważ pewnem jest, z nieomylnych demonstracyi, że to jest fałsz, nie należy (powiada ów. święty) upierać się przy tem dosłownem znaczeniu, ale trzeba szukać innego, zgodnego z tą prawdą faktyczną, a to mówiąc: Iż słowo „wielki świecznik“ określa wielkość światła księżyca jedynie w stosunku do nas, a nie wielkość jego masy samej w sobie.
Gdyby ktoś chciał poczynać sobie inaczej, (mówi) nie pomnażałby czci Pisma św., ale, przeciwnie, wystawiałby je na wzgardę niewiernych: Ponieważ, jak powiada św. Augustyn, gdyby poznali iż wierzymy w Piśmie św. w rzeczy o których fałszu są przeświadczeni, śmieliby się z naszej łatwowierności odnośnie do rzeczy bardziej ukrytych, jak zmartwychwstanie umarłych i żywot wieczny. Tak więc, dodaje św. Tomasz, znaczyłoby to
Strona:Pascal - Prowincjałki.djvu/440
Wygląd
Ta strona została przepisana.