Strona:PL Wujek-Biblia to jest księgi Starego i Nowego Testamentu 1923.djvu/0853

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została uwierzytelniona.

  sławę we wszystkiéj ziemi zelżywości ich.

  20.Onego czasu, którego was przywiodę, i onego czasu, którego was zgromadzę; bo was dam na chwałę i na sławę u wszech narodów ziemskich, gdy wrócę poimanie wasze przed oczyma waszemi, mówi Pan.  PROROCTWO
  AGGEUSZA.


  ROZDZIAŁ I.
  Przywodzi prorok lud żydowski, aby budowali kościół, powiadając, że dla zaniechania kościoła Bóg dopuścił na nie te ich dolegliwości, co usłyszawszy Zorobabel i Jezus przyczynili się o budowanie kościoła.

  Roku wtórego Daryusza króla, miesiąca szóstego, pierwszego dnia miesiąca, stało się słowo Pańskie w ręce Aggeusza proroka do Zorobabela, syna Salathiel, książęcia Judzkiego, i do Jezusa, syna Josedek, kapłana wielkiego, mówiąc: [1]

  2.To mówi Pan zastępów, rzekąc: Lud ten mówi: Jeszcze czas nie przyszedł budowania domu Pańskiego.

  3.I stało się słowo w ręce Aggeusza proroka, mówiąc:

  4.Izali wam jest czas mieszkać w domiech z ozdobnymi słupami, a dom ten pusty?

  5.A teraz to mówi Pan zastępów: Połóżcie serca wasze na drogi wasze.

  6.Sialiście wiele, a zwieźliście mało; jedliście, a nie najedliście się; piliście, a nie napiliście się; okryliście się, a nie zagrzaliście się; a kto zyski zbierał, kładł je w dziurawy mieszek. [2]

  7.To mówi Pan zastępów: Połóżcie serca wasze na drogi wasze.

  8.Wstąpcie na górę, nawoźcie drzewa i zbudujcie dom, a będzie mi przyjemny, i rozsławię się, mówi Pan.

  9.Patrzyliście na więcéj, a oto stało się mniéj, i wnieśliście do domu, i rozdmuchnąłem je. Dla któréj przyczyny? mówi Pan zastępów. Iż dom mój jest pusty, a wy się śpieszycie każdy do domu swego.

  10.Dlatego nad wami zakazano niebiosom, aby nie dawały rosy, i zakazano ziemi, aby nie dawała urodzaju swego.

  11.I przyzwałem suchości na ziemię i na góry i na pszenicę i na wino i na oliwę, i cokolwiek rodzi ziemia, i na ludzie i na bydło i na wszystkę pracę ręczną.

  12.I usłyszał Zorobabel, syn Salathiel, i Jezus, syn Josedeków, kapłan wielki, i wszystek ostatek ludu głos Pana, Boga swego, i słowa Aggeusza proroka, jako posłał go Pan ich do nich, i bał się lud od oblicza Pańskiego.

  13.I rzekł Aggeusz, poseł Pański, z posłów Pańskich do ludu, mówiąc: Ja jestem z wami, mówi Pan.

  14.I wzbudził Pan ducha Zorobabel, syna Salathiel, książęcia Judzkiego, i ducha Jezusa, syna Josedek, kapłana wielkiego, i ducha innych ze wszego ludu, i weszli i czynili dzieło w domu Pana zastępów, Boga swego.


  ROZDZIAŁ II.
  Przyrównywa w sławie kościół on pierwszy z tym pośledniejszym, który acz daleko podlejszy być okazuje, przecie jednak obiecuje, że miał być daleko sławniejszy niż on pierwszy, a to przez przyjście Messyasza, Pana Chrysta.

  Dwudziestego i czwartego dnia miesiąca, w szóstym miesiącu, wtórego roku Daryusza króla,


  1. 1. Esdr. 5, 1.
  2. Deut. 28, 38. Mich. 6, 15.