Strona:PL Upominek z prac Stanisława Jachowicza.djvu/102

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


Dzika koza jest bydlęciem, lubiącem okolice skaliste. Znajduje się w Europie na Alpach, a w Azyi na górach Kaukaskich, Tauryckich oraz w Persyi, Indyi i Japonii. Ma wyższy wzrost i więcej siły niżeli domowa koza, a bardzo wielkie rogi; gruba szyja i kolor kasztanowaty najwidoczniej różnią ją od kozy domowej.

Upominek z prac Jachowicza page012a.jpgMiłość ku rodzicom
(w skróceniu).
W Chinach prawo skazuje urzędników za przeniewierstwo na ucięcie obu rąk. Zdarzyło się, iż ubogi człowiek, utrzymujący ze swej pracy całą rodzinę, został posądzony o kradzież i skazany na taką karę. Wtem staje syn jego przed sądem, w obliczu samego cesarza.
— Wielki monarcho! mój ojciec jest niewinny, ale że prawo wymaga, aby utracił ręce: »oto są« — rzekł śmiało, wyciągając swoje — »oddaję je chętnie za te, które utrzymują życie mej matki i biednego rodzeństwa.«

Całe zgromadzenie rozrzewniło się tym widokiem; cesarz rozpatrzył lepiej sprawę i przekonał się o niewinności ojca, szlachetnego zaś syna hojnie wynagrodził i otaczał go odtąd swoją łaską. Ale najpiękniejszą nagrodą dla tego młodzieńca było wewnętrzne przekonanie, że ocalił ojca i stroskaną pocieszył rodzinę.

Upominek z prac Jachowicza page012a.jpg