Strona:PL Toeppen Max - Wierzenia mazurskie 1894.djvu/95

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Wystąpił problem z korektą tej strony.

rząt drapieżnych, ażeby zapobiedz nieszczęśliwym przypadkom od tych zwierząt[1].
Tego dnia nie przędzie się, żeby wilk nie wpadł do trzody. (Olsztynek).
Przez cały adwent co niedziela i następnie w wigilję Bożego Narodzenia, przeciąga młodzież konfirmowana przez wieś z transparentem, wyobrażającym gwiazdę[2].
24 grudnia. W wigilję Bożego Narodź, każdy musi odebrać swoje wypożyczone rzeczy (z wyjątkiem pieniędzy). (Wielbark).
W wigilję Bożego Narodzenia obchodzi chaty tak zwana gwiazdka (der heilige Christ), to jest chłop w kożuchu, wywróconym na lewą stronę, z kijem w ręku i egzaminuje drżące ze strachu dzieci. Jeżeli były pilno i dobrze odpowiadają, otrzymują po odejściu jego podarki, gdy tymczasem dla leniwych wisi na choince rózga pozłacana. Wszakże działalność gwiazdki nie ogranicza się jedynie na straszeniu dzieci; nawiedza on także służbę, zwłaszcza żeńską i przy lada sposobności bije ją[3].
Bardzo często także w roli gwiazdki zjawia się niedźwiedź, który tak samo ma na sobie kożuch wywrócony na lewą stronę, od którego wlecze się rękaw niby ogon ogromny. Mrucząc, obchodzi on dokoła i domaga się od dzieci, aby odmawiały swoje powinszowania świąteczne[4].
W noc wigilijną pomiędzy 11 i 12 godziną, woda staje się winem[5].
W noc Bożego Narodzenia o północy bydło rozmawia pomiędzy sobą. Trzeba się wystrzegać podsłuchiwania tej rozmowy. Kto ją nawet przypadkiem usłyszy, ten umrze. (Dąbrówno). Porówn. wyżej.
Wielu, udając się na ranne kazanie w dzień Bożego Narodzenia, bierze z sobą do kieszeni potrosze zboża każdego gatunku. Zboże takie lepiej się uda, gdy się je zasieje, i daje więcej mąki, gdy się go na chleb używa. (Wieloark).
Wpływ księżyca na sprawy ziemskie jest niezaprzeczony.

Mazur bardzo pilnie zwraca uwagę na jego zmienne położenie względem ziemi i słońca i upatruje pewien systematyczny zwią-

  1. Hintz, str. 117.
  2. Porówn. Hintz, str. 40. Kalendarz lud., nr. 3.
  3. Kalendarz ludowy, nr. 5.
  4. Kalendarz ludowy, nr. 6.
  5. Lineman u Pisańskiego, nr. 25 § 16. Porówn N. P. Pr.-Bl., 1846, t. I, str. 395.