Strona:PL Tadeusz Boy-Żeleński - Bronzownicy.djvu/90

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

1) Pod datą 20 czerwca 1847 r. zanotował Goszczyński w swym pamiętniku: „Adam od kilku dni wyjechał na wieś — ma być także słaby. Nie wiedzą, dokąd wyjechał — mnie się zdaje, że jest w Nanterre, bo pozawczoraj widziałem tam Xawerę Deybell, która jak mówią w Nanterre odbywa połóg“.
Dodam nawiasowo, że Zygmunt Wasilewski, który „dla użytku biografów Mickiewicza“ ogłosił drukiem wzmianki o twórcy „Dziadów“, zawarte w pamiętnikach Goszczyńskiego (por. Pamiętnik Literacki t. IX, przedruk w książkach Wasilewskiego Śladami Mickiewicza i Seweryn Goszczyński), — powyższej zapiski nie cytuje.
2) W „notatach z życia“ (teka rękop. V) zapisał Goszczyński pod r. 1858 (na karcie 42), że „Xawera Menard żądała od Wł. Mickiewicza 2,000 fr. na „wychowanie dziecka twojego ojca“ (Jak wiadomo, panna Deybell wyszła za mąż za Edmunda Mainard).

Mieczysław Świerz (Katowice)

Zajrzałem skwapliwie do rękopisów Goszczyńskiego w bibljotece Rapperswylskiej, nad któremi właśnie ślęczałem. Pierwszy zapisek nie odrazu znalazłem, z powodu oczywistej pomyłki w dacie. Goszczyński w roku 1847 bawił od 11 czerwca do listopada w Szwajcarji u Mistrza i nie mógł być 18-go w Nanterre. Jakoż znalazłem tę jego relację w podanem przez sz. informatora brzmieniu, ale pod datą: 20 czerwca 1849.
Natomiast co się tyczy drugiego punktu, znalazłem na wskazanej 42-ej karcie notat Goszczyńskiego nawet obszerniejszą zapiskę jego pióra. Oto ona:

21 lipiec 1858

Wczoraj słyszałem od Łąckiego, że Ksawera (Deibel, a dziś Menardowa) pisała do Wł. Mickiewicza w tej treści: „Mąż mój

90