Strona:PL Sue - Siedem grzechów głównych.djvu/907

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została przepisana.

  nostajne życie klasztorne. Świat przyjemności, obowiązki towarzyskie, starania domowe, podróże pokonają tę ospałość, i...
  — A jednak to prawda! — rzekła pani de Luceval, przerywając swemu mężowi z pewnym wyrzutem — pod pozorem, że miałeś jeszcze zwiedzić trzy części świata, w tydzień po moim zamięściu proponowałeś mi jakieś podróże.
  — Lecz, moja pani, te podróże...
  — Ah! mój panie, na samo wspomnienie o tem dreszcz mnie przejmuje! Podróż, wielki Boże!... podróż!... jest rzecz najprzykrzejsza, najbardziej utrudzająca w święcie! Te noce spędzane w powozie, lub w najokropniejszych oberżach; te przejażdżki, te wycieczki bez końca, dla zobaczenia mniemanych piękności okolicy, lub miejscowych osobliwości. Wierzaj mi, jużem cię tyle razy błagała, żebyś mi nie wspominał o podróżach, ja się brzydzę niemi!
  — Ah! pani, pani! gdybym ja to mógł był przewidzieć!
  — Rozumiem, nie byłabym miała szczęścia być panią de Luceval...
  — Powiedz pani raczej, że nie byłbym miał nieszczęścia być twoim mężem.
  — Po sześciu miesiącach małżeństwa... to bardzo przyjemnie.
  — Ej, do pioruna. Doprowadzasz mnie do ostateczności, niema na ziemi istoty nieszczęśliwszej ode mnie, i nareszcie muszę wybuchnąć...
  — Dobrze, wybuchaj pan, ale spokojnie, bo ja nienawidzę wszelkiego hałasu.
  — Otóż powiem ci... spokojnie... że powinnością kobiet jest zajmować się domem, i że pani bynajmniej nim się nie zajmuje; gdyby nie ja, nie wiem doprawdy jakby się tutaj działo.
  — Należy to do twojego marszałka, a zresztą, sam