Strona:PL Stanisław Ignacy Witkiewicz-Szkice estetyczne.djvu/127

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.

zgodne z otaczającem życiem i jako takie skazane na zagładę, w razie zmiany mody, której nie tworzy wielki styl architektoniczny, związany z potrzebami rzeczywistemi, tylko fantazya pojedyńczych obłąkańców, lub co gorsza fantazya handlarzy obrazów, pusujących ceny danych malarzy.
Przeciwnie, sztuka, która ma ścisły związek z przedmiotami użytkowymi, ze zdobnictwem, zabitem obecnie przez fabryczne surogaty, z architekturą, ma zawsze przyszłość, ponieważ pewne potrzeby będą istnieć zawsze, o ile oczywiście podniesie się w massach ludzkich istotne poczucie Piękna i smak artystyczny, zepsuty przez tanią tandetę i artystycznie bezwartościowe fabrykaty.
Pojęcie tradycyi stosuje się tak samo do istotnych właściwości twórczych t. j. do wyobraźni jak i do techniki.
Autentyczną będzie ta sztuka, która będzie miała tradycyę techniczną i w której materyały będą odpowiednio używane do celu. W sztuce musimy uwzględnić: autora, materyały i warunki, które składają się na daną epokę.
W naszych czasach autorzy źle są uczeni, a materyały są liche. Według Buszka są to właśnie skutki Odrodzenia, które wprawdzie stworzyło malarstwo w tem znaczeniu w jakiem dziś je pojmujemy, ale za cenę klęsk daleko prze-