Strona:PL Richard von Krafft-Ebing - Zboczenia umysłowe na tle zaburzeń płciowych.djvu/32

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

Kora mózgowa ze swej strony drogą pojęciową odtworzonych, (reprodukowanych) wyobrażeń zmysłowych oddziaływa na narzędzia płciowe (wywołanie przekrwienia, tworzenie nasienia, erekcya i wytrysk nasienia). Dzieje się to zapomocą ośrodków naczynioruchowych i ejakulacyjnych, leżących w mleczu pacierzowym i to niezawodnie dość biizko siebie. Obadwa ośrodki są zwrotnymi, odruchowymi.
Ośrodek erekcyjny (Goltz, Eckhard) jest stacyą pośrednią pomiędzy mózgowiem a narządem rozrodczym. Nerwowe szlaki łączące go z mózgiem przebiegają prawdopodobnie przez odnogi mózgu i most Warola. Ośrodek ten może być pobudzanym przez bodźce centralne (psychiczne, zarówno jak i organiczne) przez bezpośrednie drażnienie jego przewodniczych szlaków w odnogach mózgu, moście, rdzeniu szyjowym, jakoteż przez podrażnienie obwodowych nerwów czucia (w prąciu, łechtaczce i częściach sąsiednich). Wpływowi woli bezpośrednio nie podlega.
Pobudzenie tego ośrodka przeniesionem zostaje do ciał jamistych prącia drogą włókien nerwowych przebiegających przez 1-szy, 2-gi i 3-ci nerw krzyżowy (tak zwane nervi erigentes. Eckharda).
Czynność tych nerwów pośredniczących przy wzwodzie prącia jest hamującą. Tamują one narząd zwojowo innerwacyjny w ciałach jamistych rządzący mięśniami gładkiemi tychże części (Kölliker i Kohlrausch); mięśnie te pod wpływem nerwów erekcyjnych zwalniają się, a przestwory ciał