Strona:PL Projekt Konstytucji Państwa Polskiego.djvu/044

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została uwierzytelniona.
V. Ministrowie.


Art. 93. Każdy akt rządowy Króla wymaga dla swej ważności podpisu odpowiedzialnego ministra. Przez podpisanie aktu minister bierze za niego odpowiedzialność.
Art. 94. Członek rodziny Królewskiej nie może być ministrem.

Art. 95. Rada Ministrów składa się ze wszystkich ministrów pod przewodnictwem pierwszego ministra lub jego zastępcy.
Przedmiotem obrad i uchwał Rady są sprawy polityczne, administracyjne i ustawodawcze szczególnej wagi. Zdanie każdego ministra winno być zaznaczone w protokóle posiedzeń. Po podpisaniu protokółu przez obecnych, przewodniczący przedstawia go Królowi.

Art. 96. Rada Ministrów, obradująca pod przewodnictwem Króla, stanowi Radę Koronną.
Do Rady Koronnej należy też Następca tronu, o ile jest pełnoletni. Nadto Król może wzywać na Radę Koronną Marszałków obu Izb Sejmowych.
Radę Koronną zwołuje Król według swego uznania dla zasięgnięcia jej opinji w sprawach szczególnej wagi.

Art. 97. Jeżeli Izba Poselska dwoma trzeciemi głosów lub obie Izby prostą większością, po przeprowadzeniu dyskusji nad całokształtem działalności ministra, zażądają jego ustąpienia, minister składa urząd.
Art. 98. Każda Izba Sejmowa może prostą większością głosów postawić ministra w stan oskarżenia przed Trybunałem Stanu za wszelki czyn lub zaniechanie, przez które minister przez czynności urzędowe lub przy ich pełnieniu pogwałcił Konstytucję lub jakąkolwiek ustawę umyślnie, albo przez ciężkie niedbalstwo.



VI. Sądy.


Art. 99. Wyroki i orzeczenia sądowe są wydawane w imieniu Królewskiem.
Art. 100. Organizacja i zakres działania wszelkich sądów, nie wyłączając wojskowych, winny być określone w drodze ustawodawczej.
Art. 101. Sędziowie są mianowani dożywotnio przez Króla lub w jego imieniu, o ile odpowiednia ustawa nie zawiera odmiennego postanowienia.