Strona:PL Projekt Konstytucji Państwa Polskiego.djvu/022

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
— XVIII —


sionego nazwiska składa się na ręce komisji miejscowej, która przesyła je wraz z listami do ostatecznej decyzji i poprawienia głównej komisji wyborczej, której orzeczenia mogą być zaskarżane jedynie do najwyższej instancji — Trybunału Wyborczego.
Wybory kandydatów następują w głosowaniu proporcjonalnern:[1]
Zgłaszać kandydatów na ręce przewodniczącego głównej komisji wyborczej mogą grupy wyborców w kilku miejskich okręgach z podpisem conajmniej 100 członków, w pozostałych zaś — 50 członków.
Dopuszczalne jest również skartelizowanie się grup t. j. połączenie swych list dla przeprowadzenia jednej wspólnej listy.
Kandydaci grup powinni być podani na listach w porządku pożądanego przez grupę pierwszeństwa dla kandydatów, w celu jednak nie krępowania zbytnio woli wyborców i nie dozwolenia na teroryzowanie wyborców przez samowolę komitetów wyborczych, projekt stanowi, iż wyborca, oddając swój głos, może podkreślić na liście kandydatów dowolne nazwisko, oddając mu w ten sposób pierwszeństwo przed innymi kandydatami na danej liście.

Główne wybory odbywają się w całem państwie tego samego dnia i trwają bez przerwy od g. 8 rano do 9 wieczór. Oddawanie głosów i obliczanie wyników wyborów odbywa się publicznie.

  1. W okręgu trzymandatowym wszystkie trzy mandaty otrzymuje lista (związek wyborczy), na którą padła największa ilość głosów, jeżeli ilość ta jest conajmniej trzy razy większą od ilości głosów listy (związku wyborczego) najbliższej co do ilości głosów.
    Jeżeli wypadek powyższy nie zachodzi, ale ilość głosów listy (związku wyborczego) najsilniejszej jest conajmniej dwa razy większą od liczby głosów drugiej listy (związku wyborczego), lista (związek wyborczy) najsilniejsza otrzymuje dwa, lista (związek wyborczy) po niej najsllniejsza jeden mandat. Lista (związek wyborczy) najsilniejsza otrzymuje dwa, lista (związek’ wyborczy) po niej najsilniejsza zaś jeden mandat także w tym wypadku, jeżeli liczba głosów listy (zw. wyb, ) najsilniejszej jest conajmniej dwa razy większą od liczby głosów listy (zw. wyb.), która otrzymała trzecią z kolei ilość głosów, Jeżeli żaden z wyszczególnionych wypadków nie zachodzi, wtenczas otrzymują po jednym mdacie te trzy listy (zw. wyb.), na które padły największe ilości głosów.