Strona:PL Projekt Konstytucji Państwa Polskiego.djvu/011

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.
— VII —

dziecki, prof. Buzek, pp. Grendyszyński, Konic, Kunowski, Maliniak, Ochimowski, M. hr. Rostworowski, Studnicki i prof. Starzyński.
Podkomisja Konstytucyjna odbyła podczas pierwszego czytania 25 posiedzeń. Podstawą obrad były projekty prof. Buzka i Cybichowskiego. Sprawę przysieqi królewskiej opracował prof. Parczewski, tekst zaś prżysięgi prof. Parczewski z ks. pr. Chełmickim. Po odnośnem przygotowaniu projektów w pierwszem czytaniu, cały projekt Konstytucji został rozpatrzony i uchwalony w drugiem czytaniu przez połączone Podkomisje na 9 posiedzeniach. Po rozpatrzeniu i uchwaleniu projektu Konstytucji w dwóch czytaniach przez podkomisje, projekt został oddany do rozpatrzenia plenum Komisji SejmowoKonstytucyjnej, która rozpatrywała go i uchwaliła w całości w ciągu miesiąca lipca 1917 r. na 8 posiedzeniach. Sprawy redakcyjne, dotyczące projektów, opracowywały Komitety Redakcyjne Podkomisji i samej Komisji, odbywszy ogółem w ciągu miesięcy: maja, czerwca, lipca i sierpnia 1917 r. 16 posiedzeń.
Przygotowany w rezultacie powyższych prac projekt Konstytucji Państwa Polskiego dzieli się na 9 działów.
Dział pierwszy mówi o Państwie Polskiem wogóle. W art. pierwszym zaznacza niepodległość Państwa Polskieqo, w drugim artykule podkreśla konstytucyjny jego charakter, wychodząc z założenia pełnego ustroju konstytucyjnego. Działy druqi i trzeci są poświęcone głowie państwa, a więc w dziale drugim znajdujemy przepisy, dotyczące osoby królewskiej, w trzecim zaś regencji i opieki. Następne trzy działy mówią o organach, spełniejących zasadnicze trzy funkcje państwowe, a mianowicie; dział czwarty mówi o Sejmie, jako o władzy ustawodawczej, piąty o ministrach, jako o władzy wykonawczej, wreszcie szósty o sądach. Dział siódmy jest poświęcony samorżądowi, dział ósmy zawiera prawa i obowiązki obywateli; w dziewiątym są zawarte.przeplsy przejściowe; w końcu projektu znajdują się teksty przysięgi. Cały projekt zawiera 151 artykułów.
W chwili rozpoczęcia pracy w Komisji Sejmowo-Konstytucyjnej wszyscy jej członkowie, nie wyłączając należących do stronnictw lewicowych, stanęli na stanowisku, że dla Polski obecnie, ze względu na charakter narodu, niewyrobienie polityczne, warunki panujące najodpowiedniejszą formą rządu jest ustrój monarchiczno-konstytucyjny. Projekt Konstytucji złożony komisji przez, W. Kunowskieqo, należącego do polskiej partji socjalistycz-