Strona:PL Platon - Biesiada.djvu/5

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


OSOBY DYALOGU:
Apollodor, Przyjaciel Apollodora, Glaukon, Arystodem, Sokrates, Agaton, Fedrus, Pauzaniasz, Eryxymach, Arystofanes, Diotyma, Alcybiades.

Apollodor[1]. Zdaje mi się, że nie jestem nieprzygotowany w tej sprawie, o którą się pytacie. Kiedy bowiem niedawno szedłem przypadkowo z domu z Faleronu[2] do miasta, spostrzegł mnie z tyłu jeden ze znajomych i zawołał z daleka żartując, przy powitaniu: Zaczekajno Falerejczyku Apollodorze[3]! Stanąłem i czekałem, on zaś rzekł: Szukałem cię, Apollodorze, właśnie co dopiero, gdyż chciałem się dowiedzieć, jakie były mowy o miłości przy rozmowie między Agatonem, Sokratesem, Alcybiadesem i innymi, którzy wtedy brali udział w uczcie. Opowiedział mi wprawdzie o tem już ktoś inny, który dowiedział się był od Fenixa, syna Filipa[4], i dodał, że ty także wiesz, ponieważ jednak nie umiał mi nie pewnego powiedzieć, więc opowiedz mi ty, bo ty jesteś najgodniejszy do głoszenia mów przyjaciela. Przedewszystkiem jednak powiedz mi, czy byłeś obecny przy tej rozmowie, czy nie?
Widocznie opowiadający, rzekłem mu na to, nic ci dobrze nie opowiedział, jeżeli myślisz, że ta rozmowa, o którą się pytasz, niedawno się odbyła tak, że ja również brałem w niej udział.
Tak myślałem, odrzekł przyjaciel.

Skądże to Glaukonie? zapytałem. Czy nie wiesz, że Agaton od wielu już lat tutaj się nie zjawił?[5] Odkąd zaś ja obcuję ze

  1. Apollodor, wielki wielbiciel Sokratesa, który mistrza na krok nie opuszczał i rozgłaszał jego mowy w tem przekonaniu, że przyczynia się do rozszerzenia filozofii. Z powodu tej gorliwości otrzymał przydomek ὁ μανικός szalony. (Hug. Arn. Pl. Sym. p. XXXIX).
  2. Nazwa najstarszego portu ateńskiego odległego o jedną godzinę drogi od miasta, jakoteż jednej z attyckich gmin (δῆμος).
  3. Żart polega na naśladowaniu formuły używanej w sądach, dokumenmentach i w uroczystych przemowach, gdzie do imienia własnego dodawano nazwę gminy. Żart tutaj spotęgowany jeszcze przez to, że nazwę gminy umieszczono przed imieniem własnem. (Hug. Symp. I. 4).
  4. Nieznany bliżej.
  5. Agaton, poeta dramatyczny, urodził się około 448 przed Chr. w Atenach. Odznaczał się niezwykłą pięknością ciała. Lubił bardzo przyjemności życia. Opuścił Ateny i udał się wraz z swoim przyjacielem Pauzaniaszem na dwór