Strona:PL Ołtarzyk polski katolickiego nabożeństwa.djvu/234

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.GORZKIE ŻALE
to jest
Rozmyślanie Męki Jezusa Chrystusa.


Intencya albo Modlitwa.

Otwórz Panie usta moje na ubłaganie Imienia Twego świętego, a oczyść serce moje od wszystkich próżnych i przewrotnych myśli, oświeć rozum, zapal afekt, żebym godnie, pilnie i nabożnie tę świętą zabawę odprawiać mógł, i zasłużył sobie miłościwie być wysłuchanym przed obliczem Boskiego Majestatu Twego. Który żyjesz i królujesz z Bogiem Ojcem, w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków. Amen.
Panie Jezu Chryste, Boże serca mego: przez one pięć ran, które Tobie gorąca Twoja ku nam miłość zadała, ratuj nas sługi Twoje, których krwią Swoją najdroższą odkupiłeś. Amen.
Miłuję Cię, Panie Boże mój, ze wszystkiego serca mego nade wszystko: dla saméj szczeréj jedynéj dobroci i godności Twojéj, i w téj miłości żyć i umrzeć pragnę. Amen.
O męce Jezusowéj rozmyślanie więcéj człowiekowi uczynić może pożytku, aniżeli gdyby cały rok o wodzie i chlebie pościł, a na każdy dzień do krwi dyscyplinę czynił, i cały psałterz Dawidów mówił.
Alb. M. Introd.
Bernard święŧy: Nic skuteczniejszego nie jest do leczenia ran duszy, jako ran Jezusowych rozmyślanie.Pobudka do rozmyślania Męki Pańskiéj.

Gorzkie żale przybywajcie,
Serca nasze przenikajcie,
Serca nasze przenikajcie.

Rozpłyńcie się me źrenice,
Toczcie smutnych łez krynice;

Słońce, gwiazdy omdlewają,
Żałobą się pokrywają!

Płaczą rzewnie Aniołowie,
A któż żałość ich wypowie?