Strona:PL Ołtarzyk polski katolickiego nabożeństwa.djvu/194

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


Żebrzemy Twéj łaski i zmiłowania przez zasługi Pana naszego Jezusa Chrystusa. Amen.



Modlitwa za drogą osobę.

Panie Jezu Chryste! któy poniosłeś męki i śmierć za wszystkich ludzi, a jednak szczególniejszą miłością ukochałeś Łazarza i Jana Apostoła: chowaj łaskawie w swéj Boskiéj opiece a od wszelkich złych przygód i niebezpieczeństw strzeż i osłaniaj sługę Twego (tu wymień imię osoby, za którą się modlisz), za którego najpokorniejszą modlitwę do tronu miłosierdzia Twego zanoszę. Dawaj mu (jéj) wzrost i pomnożenie we wszystkich cnotach, niechaj we wszystkim spoczywa nad nim błogosławieństwo Twoje. Niech go Aniołowie Twoi na każdy dzień bronią od wszelkiego złego. Ciesz go powodzeniem doczesném, a osobliwie, racz duszy jego (jéj) zgotowa żywot wieczny w Królestwie Świętych. Amen.



Modlitwa za więźniów.

Boże, któryś Józefa z więzienia wyprowadził i uwolniłeś lud izraelski z niewoli egipskiej; prosimy Cię pokornie o łaskę i miłosierdzie dla więźniów. Usłysz wołania i jęki czekających od Ciebie ratunku, okaż swą litość nad cierpiącymi w więzieniach, daj im łaskę wytrwana w dolegliwościach, oświeć ich serca, aby przeciw Tobie, najlepszemu Ojcu, nigdy nie szemrali, ale aby zawsze z pokorą Imię Twoje wielbili. Ty Jezu Chryste! który byłeś pojmany, związany i do sromotnego więzienia wtrącony, racz wysłuchać proźby nasze i okazać więźniom obfite miłosierdzie. Amen.



Modlitwa za nauczycieli.

Ojcze niebieski! któryś nie puścił samego człowieka na ten padół płaczu, aleś mu przydał niewidzialnie Anioła Stróża, a widzialnie powierzyłeś go rodzcom i nauczycielom; który Syna swego na świat zesłałeś, aby nas nauczył, w co wierzyć i co czynić mamy, abyśmy byli zbawieni: okaż o Boże szczególne miłosierdzie nad nauczycielami, a mianowicie nad tymi, którzy mnie nauczają (tu wymień nazwisko nauczyciela, nauczyielki lub nauczycieli, za