Strona:PL Ołtarzyk polski katolickiego nabożeństwa.djvu/175

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została przepisana.


cenia mego, bo mam nadzieję w miłosiedziu Twojém, żeś nie na to czekał, byś mię tym ciężéj karał, lecz na to, abyś mi w téj Spowiedzi przebaczył i odpuścił wszystkie grzechy moje.

Akt miłości.

O Boże mój, jam się był(a) odwrócił(a) od Ciebie, jam Tobą był wzgardził(a), jam dobrowolnie miłość Twą odrzucił, i pędził(a) na zgubę własną. A Tyś mnie litością Twoją wstrzymał, i miłością Twoją ku sobie przyciągnął. O miłości niepojęta, bądź błogosławiona! Pragnę Cię już, o Boże mój, kochać zawsze i nad wszystko, i po tę miłość w téj Spowiedzi świętéj do Ciebie przychodzę.

Akt proźby i dobrego postanowienia.

Przebacz mi, o Boże, wszystkie grzechy moje. Ja ich nienawidzę, już się niemi brzydzę, już się ich nad wszystko złe lękam, już się wyrzekam i zarzekam na zawsze wszystkich grzechów, nietylko śmiertelnych, ale i powszednich, już niegdy ich popełniać nie chcę ani uczynkiem, ani mową, ani myślą nawet, już wolę umrzeć, aniżeli zgrzeszyć. O Boże mój, dla miłości Jezusa i Maryi przebacz mi, ach przebacz wszystkie grzechy moje!
O Jezu! o Maryo! bądźcie przy mnie w téj Spowiedzi świętéj.


Uwaga. Jeżeli po rachunku sumienia i odmówieniu modlitw masz jeszcze czas wolny, możesz go albo spędzić na pobożnych rozmyślaniach, przywodząc sobie na pamięć pokutującego Piotra Ś., Maryą Magdalenąi i innych Świętych Pańskich, a nade wszystko rozważaj mękę Zbawiciela; który i za ciebie cierpiał, a którego grzechami ciężko obraziłeś(aś), do czego najlepiéj posłuży ci droga krzyżowa; możesz téż odmówić psalmy pokutne, wyżéj podane, pacierz, litanią do Matki Boskiéj lub wogóle stosowne modlitwy. Nie ciśnij się do spowiednicy czyli konfesyonału, ale gdy czas przyjdzie na ciebie, przystąp skromnie, przeżegnaj się i mów:
„Ja grzeszny(a) człowiek spowiadam się Panu Bogu wszechmogącemu, Najświętszéj Maryi Pannie, wszystkim Świętym i tobie Ojcze duchowny, żem zgrzeszył(a) myślą, mową i uczynkiem. Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina.” Potém powiedz, kiedyś był(a) ostatni raz u Spowiedzi, czy odprawiłeś(aś) naznaczoną pokutę, a następnie oskarżaj się z grzechów. Pamiętaj, że nie dość wyznać grzech, ale zarazem trzeba téż podać bliższe okoliczności, a mianowicie jak często np. skła-