Strona:PL Marx Karl - Kapitał. Krytyka ekonomji politycznej, tom I, zeszyty 1-3.pdf/438

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Wystąpił problem z korektą tej strony.

doświadczenie nagromadzone nie mogłoby udzielić dłoni najbieglejszego robotnika“[1].
Jeżeli przejdziemy teraz do rozpatrywania tej części maszyn, używanych przy budowle maszyn, które stanowią, właściwe maszyny narzędziowe, to zobaczymy znowu narzędzie rzemieślnicze, choć wyolbrzymione do bajecznych niemal rozmiarów. Naprzykład czynna bezpośrednio część wiertarki mechanicznej jest to olbrzymi Wierdak, poruszany przez maszynę parową, i z kolei niezbędny do wytwarzania cylindrów dla wielkich maszyn parowych i dla pras hydraulicznych. Podobnie tokarnia mechaniczna jest odtworzeniem w olbrzymiej skali zwykłej tokarki pedałowej, heblarka jest żelaznym cieślą, obrabiającym żelazo temi samemi narzędziami, któremu cieśla obrabia drzewo, narzędzie, które w stoczni londyńskiej tnie płyty, wygląda jak brzytwa olbrzyma; narzędzie maszyny, która kraje żelazo, jak nożyczki krawieckie sukno, ma kształt nożyc potwornej wielkości; wreszcie młot parowy jest zwykłym młotem, lecz takiej wagi, że sam Thor nie mógłby go dźwignąć[2]. Jeden naprzykład z tych młotów parowych, będących wynalazkiem Nasmytha, waży z górą 6 tonn i pada prostopadle z wysokości 7 stóp na kowadło, ważące 36 tonn. Młot ten z łatwością kruszy na miał blok granitowy i równie dobrze wbija gwoździk w kawałek miękkiego drzewa zapomocą szeregu lekkich kolejnych uderzeń[3].

Środek pracy znajduje w maszynie taką postać swego bytu materjalnego, jaka wymaga, aby siłę człowieka zastąpiły siły przyrody, a rutynę, opartą na doświadczeniu — świadome stosowanie wiedzy przyrodniczej. W rękodzielnictwie rozczłonko-

  1. „The industry of nations. London, 1855“, część II, str. 239. Tam również czytamy: „Chociaż ten dodatek do tokarni jest prosty i napozór błahy, to jednak nie wpadniemy, zdaniem naszem, w przesadę, stwierdzając, że pod względem swego wpływu na rozpowszechnienie i ulepszenie maszyn równać się może z ulepszeniami samej maszyny parowej, dokonanemi przez Watta. Wprowadzenie go przyczyniło się odrazu do udoskonalenia wszelkich maszyn i do potanienia ich, oraz stało się bodźcem do dalszych wynalazków i ulepszeń“.
  2. Jedna z takich maszyn w Londynie do wykuwania paddle-wheel shafts [wały do kół parowców] nosiła imię Thora [Thor u starożytnych Germanów był bogiem burzy, uzbrojonym w straszliwy młot do krzesania piorunów. K.]. Młot ten wykuwa wały 16½tonnowej wagi z taką samą łatwością, jak kowal podkowę.
  3. Maszyny do obróbki drzewa, które dają się zastosować i na małą skalę, są przeważnie wynalazkiem amerykańskim.