Strona:PL Maria Weryho - Gry i zabawy towarzyskie w pokoju oraz na wolnem powietrzu.pdf/40

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.


który z jeźdźców spadnie, lub dotknie nogą ziemi, albo też wszyscy nie zmieszczą się na koniach, role dwóch partji zmieniają się i jeźdźcy zajmują miejsce koni.


31. Gra w niedźwiedzia.
(Ilość grających 10 — 20).

Jeden z grających, losem obrany na niedźwiedzia, staje w kole nakreślonem na ziemi, a mającem 4 kroki średnicy. Niedźwiedź wybiera sobie pana, który będzie go bronił przed napaścią. Ten zaś bierze sznurek długości 1 metra, związuje nim rękę niedźwiedzia i trzyma sznurek w lewej ręce, a w prawej pytkę (skręconą chustkę).
Grający zbliżają się do niedźwiedzia, żeby go uderzyć i w tym celu muszą przestąpić zakreślone koło. Wtedy pan uderza jednego z nich pytką. Uderzony staje się z kolei niedźwiedziem i obiera sobie innego pana. Jeżeli który z grających uderzył pana, albo niedźwiedzia w głowę, zostaje niedźwiedziem. Uderzać trzeba lekko.


32. Gra w koło (rys. 10).
(Ilość grających: 8 chłopców).

Do gry tej potrzeba ośm osób — czworo małych i czworo większych. Mniejsi siadają naprzeciw siebie na ziemi, dotykając się stopami i tworząc tym sposobem krzyż. Czworo starszych staje pomiędzy siedzącymi i podaje im ręce.
Na dany znak mniejsi unoszą się, nie przestając opierać się stopami jeden o drugiego, a starsi zaczynają prędko obracać się w koło. Nogi chłopców mniejszych służą im za oś koła. Gra polega na tem,