Strona:PL Maria Weryho - Gry i zabawy towarzyskie w pokoju oraz na wolnem powietrzu.pdf/33

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.


trzeba do następnych trójkątów № 1 i 4; noga prawa w trójkącie № 1, a lewa w № 4. Następnie trzeba podnieść lewą nogę i zatrzymać się na prawej przy № 1, gdzie się znajduje kamyk, który należy przesunąć przez wszystkie trzy inne trójkąty, a następnie przerzucić przez cały czworobok.
Przy końcu trzeba rzucić ręką kamyk do «raju» i przeskoczywszy na jednej nodze wszystkie prostokąty, jednem pchnięciem nogi wyrzucić kamyk w ten sposób, żeby przeszedł przez wszystkie czworokąty.
Jeżeli wrzucony kamyk trafi do innego przedziału, jeżeli wpadnie na linję, rozdzielającą prostokąty, do «piekła», lub też wyrzuconym zostanie poza boczne linje prostokątu, czy też grający wpadł do «piekła» lub nastąpił na linję — musi swojej kolei ustąpić towarzyszowi, który rozpoczyna grę od początku, dopóki się nie pomyli, a wtedy poprzednik jego wraca do miejsca, w którem grę przerwał.


24. Żabi skok (rys. 7).

Na ziemi lub na podłodze oznaczamy kwadrat «staw», w środku wtykamy chorągiewkę, na której wyrysowany będzie pająk. Od koła na cztery strony nakreślamy cztery prostokąty, które następnie dzielimy na kilka mniejszych (wielkości ich stosujemy do wieku dzieci).
Z pomiędzy grających kierowniczka wyznacza czworo, które stają w czterech punktach (A, B, C, D) przy dużych prostokątach. Na dany znak uczestnicy wskakują w pierwszy mały prostokąt, potem w drugi i t. d. Skakać muszą na obie nogi, naśladując żaby.