Przejdź do zawartości

Strona:PL Limanowski - Patryjotyzm i socyjalizm 1881.pdf/6

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

„Uspokój się więc, kochana i wielka ojczyzno, wprowadzoną jesteś w błąd kłamstwem i potwarzą.“

Jak widzimy, komuna nazwała kłamcami i potwarcami tych, którzy posądzali ją o brak patryjotyzmu francuskiego.
W najnowszych także czasach jeden z najczynniejszych i najbardziej świadomych swego celu socyjalistów francuskich, Benedykt Malon, odpierając potwarz ciskaną na socyjalistów francuskich, że nie mają poczucia patryjotycznego, nie dowodził, że socyjalizm nie da się pogodzić z patryjotyzmem, lecz przeciwnie rozumowaniem wykazał, że światły patryjotyzm to socyjalizm.
Powiadano na to: nie mówimy o patryjotyzmie jako uczuciu, ale o patryjotyzmie jako idei, o patryjotyzmie, który wywiesza chorągiew rekonstrukcyi Polski.
I cóż to jest rekonstrukcyja Polski? Jest to odzyskanie niepodległości narodowej; jest to zrzucenie jarzma, gniotącego ubogich ciężej aniżeli bogatych; jest to wypędzenie najazdu, który żelazną obręczą dławi pierś narodu, który tłumi wszelkie poczucie samodzielności, który tamuje swobodny rozwój myśli, który uzbraja braci przeciwko braciom, synów przeciwko ojcom, który narzucając obcą mowę w szkołach i sądach obniża poziom oświaty i powiększa krzywdę ubogich.
Rozumiem, że Racz mógł uważać chęć odbudowania Polski za najcięższą zbrodnię narodu naszego; ale nie rozumiem socyjalisty Polaka, usiłującego przytępić w narodzie gorącą w nim dotąd żądzę niepodległości. Wszak socyjalista rosyjski Bakunin, w ogóle tak przeciwny patryjotyzmowi, uwa-