Przejdź do zawartości

Strona:PL Kraszewski - Wybór pism Tom IX.djvu/6

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.




WSTĘP.
(Poglądy społeczne Kraszewskiego).

Ani studyami swemi, ani potrzebami życia codziennego, nie był Kraszewski przez czas długi zmuszonym do zajmowania się ekonomią polityczną, lub kwestyą ustroju społecznego. A i wówczas nawet, gdy wziąwszy udział w publicystyce czyto jako spółpracownik, czy téż jako redaktor, zaczął się zagadnieniami tego rodzaju zajmować, robił to w sposób przygodny, nie systematyczny, zajęty będąc właściwym sobie rodzajem twórczości, w którym celował.
Jak prawie każdy z nas, miał i Kraszewski, opuszczając szkoły, pewien zasób wyobrażeń i pojęć o społeczeństwie, pochodzących ze źródeł bardzo rozmaitych, nie jednakiéj wartości. Jedne wyniósł jeszcze z domu, inne przyjął od nauczycieli, inne wyczytał w książkach, inne posłyszał od kolegów, inne znów bez wiedzy niemal przyswoił sobie z otaczającéj atmosfery duchowéj. Pojęcia te były luźne, czasami sprzeczne z sobą, a w każdym razie nie związane żadną myślą jednolitą, nie wypływające z siebie konsekwentnie. A że umysł Kraszewskiego nie był filozoficznym, więc chociaż doświadczenie długoletnie wzbogacało jego skarbiec, nie zaprowadzało w nim wszakże systematycznego ładu, dozwalając, stosownie do okoliczności, przemagać téj lub owéj zasadzie uporządkowanła poglądów.
Przytém, jeżeli weźmiemy pod uwagę nadzwyczajną wrażliwość Kraszewskiego na wpływy zewnętrzne, oraz mnogość i różnorodność tych wpływów w ciągu bardzo długiego zawodu pisarskiego, to nie zdziwi nas znaczna niejednolitość i chwiejność, jaką znajdujemy w opiniach wielkiego powieściopisarza, wypowiadanych w ciągu tego zawodu, zarówno o zasadniczych jak o podrzędnych sprawach i zagadnieniach społecznych. Kto bowiem nie dąży stale