Strona:PL Julian Ejsmond - Antologia bajki polskiej.djvu/193

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


ARTUR OPPMAN.


A. Oppman. (Or-ot). ur. 1867 r. Do szkół uczęszczał w Warszawie i Krakowie. Pierwsze wydanie książkowe utworów Oppmana ukazało się 1888 r. Arcydziełami swojego rodzaju są wiersze Or-ota, opiewające starą Warszawę. Ton serdeczny, prostota opowiadania, przecudny język, gorące umiłowanie, przeszłości składają się na niezrównanie harmonijną całość. Poeta mieszka w Warszawie.


ANTONI ORŁOWSKI.


A. Orłowski (Krogulec). ur. w Łęczycy 1869 r. Kształcił się w Warszawie i Charkowie. 1889 roku zaczyna pisywać do pism humorystycznych. Od 1906 jest współredaktorem »Muchy«. Od 1902—6 wydaje tygodnik »Naokoło świata«, a 1914 »Popularną Bibliotekę Historyczną«. Pisuje do wszystkich niemal pism polskich. Używa pseudonimów. »Jastrzębiec«, »Krogulec«, »K-c«, »Fortunio«, »F-o«, »Oset«, »Puszczyk«. W roku przeszłym wydał cenną »Encyklopedyę humoru i satyry polskiej«.


BENEDYKT HERTZ.


B. Hertz, urodził 1872 r. w Warszawie. Apologi swoje rozpoczął drukować w różnych czasopismach, przeważnie w »Głosie« od r. 1899. Zbiorek ich p. t. »Bajki« ukazał się 1903 roku.


JULIAN EJSMOND.


J. Ejsmond. ur. 1892 r., jest synem artysty malarza Franciszka i Maryi z Wieniawskich, wnukiem Juliana Wieniawskiego (Jordana). Ukończywszy gimnazyum jen. Chrzanowskiego udał się na wyższe studya do Un. Jagielońskiego. Utwory swoje pomieszczał w pismach warszawskich. W książkowem wydaniu »Bajki i Prawdy« Ejsmonda wyszły 1912 r., nakładem Bibl. Dzieł Wyborowych, »Baśń o ziemnych ludkach« 1914 r., nakładem Arcta i przekład D’Anunzia »Dziewiczej Ziemi» w Bibl. Dzieł Wyborowych 1914 r.