Strona:PL Istrati - Żagiew i zgliszcza.djvu/423

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

wogrodzki-Autozawod) zwiększyły swą produkcję na rok gospodarczy 1929/1930 o dwadzieścia procent ponad pierwotnie przewidzianą na podstawie wyników z ostatniego roku. Produkcja wyniesie: 20 tysięcy kamionetek, 70 tysięcy aut ciężarowych, 30 tysięcy wozów pasażerskich i turystycznych, czyli ogółem 120 tysięcy wozów“.
Otóż przedewszystkiem: w Niżnym Nowogrodzie niema wogóle żadnych zakładów automobilowych. Niema ich i niepodobieństwem jest powołać się na jakikolwiek dokument stwierdzający, że ich niema, — nikomu bowiem nie przyszło jeszcze dotąd na myśl pisać coś lub drukować jedynie w tym celu, by stwierdzić, że jakieś przedsiębiorstwo wogóle nie istnieje! Ale nic łatwiejszego jak stwierdzić, że w Niżnym Nowogrodzie żadna fabryka automobili nie istnieje. I choćby nawet zaprodukowano nam fotograficzne „zdjęcie“ tej nieistniejącej zupełnie fabryki, pozostanie faktem niezaprzeczonym, że obecnie Niżny Nowogród nie wyrabia zupełnie automobili.
Z. S. S. R. produkuje rocznie około 500 automobili (vide: Osiński „Automobil w cyfrach, Moskwa 1927), a to we fabryce Amo pod Moskwą, założonej przez firmę Fiat, oraz we fabryce w Jarosławiu, dokąd w czasie wojny przeniesiono Zakłady Bałtyckie z Rygi. Produkcja ta pokrywa mniejwięcej roczne zużycie z ogólnego zapasu wynoszącego 11 tysięcy wozów (w czem 5 tysięcy kamionetek) według stanu z roku 1925, („Prawda“, 11 lipiec 1925), który to zapas powiększył się następnie o ca. trzy tysiące wozów zakupionych za granicą. Osiński podaje inne cy-