Strona:PL Henryk Samsonowicz - Rzemiosło wiejskie w Polsce.djvu/13

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

wiele światła jednocześnie na całokształt dziejów gospodarczych Polski w okresie późnego feudalizmu[1].
Nieco odrębną sprawę stanowi zagadnienie roli rzemiosła polskiego w postępie ściśle technicznym. Problem ten jest niemal zupełnie dotychczas zaniedbany i niewiele wiemy zarówno o sposobie produkcji w poszczególnych rzemiosłach, jak i o zmianach zachodzących w tej dziedzinie. W znacznej mierze wynika to z braku źródeł bezpośrednio dotyczących tego zagadnienia. Niemniej jednak od historii techniki produkcji zachowało się jeszcze sporo materiału, szczególnie w dokładnych lustracjach uprzemysłowionych folwarków. Również cenną pomocą w tych badaniach mogą się stać materiały etnograficzne zawierające wiele przeżytków przeszłości, i to stosunkowo bardzo odległej. Tak więc na materiale wiejskim można będzie rozpatrzyć postęp społeczny w dziedzinie sposobu produkcji, problem udoskonaleń technicznych (lub ich brak) i stopień specjalizacji. Postaram się również zbadać, w jakim stopniu można porównać jakość produkcji miejskiej z wiejską.
Praca niniejsza nie może sobie oczywiście rościć pretensji do ostatecznego przebadania większości tych podstawowych zagadnień, których rozwiązanie dałoby jasny obraz epoki tak ważnej dla naszych dziejów; z punktu widzenia określonego przez temat postaram się tylko niektóre z nich wyjaśnić, i to o tyle, o ile na to pozwalają skąpe źródła.
Konieczne jest jeszcze wyjaśnienie dotyczące zakresu terytorialnego uwzględnianego w niniejszej pracy. Otóż ma ona omawiać ziemie dawnej Korony, bez Prus Królewskich (to znaczy uwzględniając tylko pewne momenty porównawczo) i bez Rusi Czerwonej. Pozostawałoby więc tylko: Wielkopolska, Małopolska razem z Sandomierszczyzną i Lubelszczyzną, Sieradzkie, Łęczyckie, częściowo Kujawy i Mazowsze. Śląsk, jako znajdujący się poza granicami ówczesnego państwa polskiego, uwzględniony został pobocznie. Są dwie przyczyny takiego a nie innego doboru terytorium.

Pierwsza — to fakt, że zarówno Małopolska jak i Wielkopolska są najbardziej typowe dla gospodarki polskiej. To co jest charakterystyczne w naszej historii gospodarczej i społecznej widać właśnie najwyraźniej na wyżej wymienionych obszarach Korony. Tam też, uwzględniając oczywiście regionalne odmiany, występuje najczęściej pewna prawidłowość, co znacznie ułatwia prace badawcze. Jest rzeczą niewątpliwą, że przyległe

  1. Lenin zwraca uwagę na ten problem w pracy Rozwój kapitalizmu w Rosji, Dzieła, t. 3, Warszawa 1953, rozdz. V. W dyskusji nad periodyzacją epoki feudalizmu w Rosji w „Woprosach Istorii” 1948 r. Bak i inni uczeni radzieccy zwrócili specjalną uwagę na doniosłą rolę rzemiosła wiejskiego w powstawaniu elementów wczesnego kapitalizmu na tamtym obszarze.