Strona:PL Gibess - Obozownictwo.pdf/29

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

mu we wszystkiem jego pomocnik. Czas ich służby zależy od rozkazu komendanta. Obaj równocześnie nie mogą opuszczać obozu, zawsze jeden z nich musi pozostawać w obozie i pilnować go.
Warty zaciąga oboźny; służba wart trwa od godz. 9 w nocy do godz. 4 m. 30 rano. Pełniący warty nikogo nie wpuszcza, ani wypuszcza z obozu z wyjątkiem komendanta i oboźnego; czuwa nad bezwzględnym spokojem; czas służby jednej warty jedną godzinę, poczem schodzący z warty budzi następnego. Ostatnia warta budzi komendanta i oboźnego o godz. 4 m. 15 rano.
Dyżurni namiotów. Mieszkańcy każdego namiotu wybierają z pośród siebie stałego dyżurnego namiotu, który ma obowiązek czuwać nad ładem i porządkiem namiotu. U wejścia do każdego namiotu ma być umieszczony spis jego mieszkańców. Przy namiocie komendy umieszczona jest tablica, na której oboźny wpisuje obok nazwiska komendanta obozu, nazwiska, gospodarza, oboźnego, kucharza, jego pomocnika i odkomenderowanych do pełnienia najbliższej nocy wart z podaniem godziny ich służby.
Roboty są akordowe. Zarobek wpływa do wspólnej kasy. Od robót zwolnieni są tylko kucharze.
Rozkład dnia: Od godz. 4 m. 30 do 5 m. 30. — wstawanie, porządkowanie posłania, namiotu, mycie się, ubieranie, modlitwa, zbiórka w dwurzędzie, raport, śpiew, gimnastyka. Od godz. 5.30 do 5.45 śnia-