Strona:PL Gałczyński - Ogród warzywny na dwustu metrach kwadratowych.djvu/31

  Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
  Ta strona została uwierzytelniona.

  cem, 3 rzędy rzodkiewki „Sopel lodowy“ oraz 4 rzędy szkarłatnej Würzburskiej (olbrzymiej), która nie parcieje.
  Rzodkiewka, jeżeli ma być dobra, musi być koniecznie podlewana. Wał ochronny jaki zrobiliśmy naokoło zagona zaoszczędzi nam roboty i wody przy podlewaniu, woda bowiem nie będzie z zagona ściekała na ścieżki. Prócz tego ochroni on nasze rzodkiewki przed suszącym wiatrem.
  W pierwszej połowie Maja musimy ukończyć zbiór rzodkiewki, — poczem rozsypujemy na naszym zagonie ½ kg. Plantogenu oraz ½ kg. gipsu, przekopiemy i zasiejemy w trzy rzędy fasolę Sans Rivale wyborną odmianę o żółtych strąkach bez włókien.
  W połowie Lipca już będziemy mieli dużo strąków, resztę zbierzemy w końcu Lipca, zaraz przekopiemy zagon, zakopując łęcinę, damy znowu ½ kg. Plantogenu i zasiejemy jeszcze raz fasolę, tę samą odmianę Sans Rivale wyborną do jedzenia na zielono, a właściwie na żółto. Sposób siania oraz pielęgnowania fasoli został już opisany przy zagonie 1-ym.
  Zbiór w końcu Września i pierwszej połowie Października.
  Zalecamy tutaj stosunkowo dużo siać fasoli: Mamy fasolę na zagonie 1-ym, na 6-ym i teraz na 10-ym dwa razy w ciągu lata. Jednakowoż nowe odmiany fasoli stanowią w strączkach jedną z najsmaczniejszych jarzyn, a co więcej dają się niezmiernie łatwo