Strona:PL August Czarnowski - Zielnik lekarski (wyd. 3).pdf/77

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

Zależnie od jakości ziemi i przewidzianego na niej rozrostu siejemy rzadziej lub gęściej. Dla zwykłego zbożowego chabru wystarcza odległość rzędów 20—25 cm; dla odmiany pełnokwiatowej, silniej wyrastającej i dającej szerzej idące rozgałęzienia, odległość taka jest za mała i trzeba ją powiększyć do 30 cm, a w dobrej ziemi jeszcze parę cm więcej. Chaber trzeba siać rzadko, mając pewne nasienie (jeden gram zawiera około 250 nasion).
Zbiór kwiatu, w celu otrzymania pierwszorzędnej jakości surowca, musi być prowadzony bardzo starannie. Idzie o to, ażeby przy każdorazowym zbiorze, powtarzającym się co kilka dni, wszystkie kwiatki na plantacji były oberwane, lub oskubane z płatków i nie pozostawało nierozkwitłych, Przy zbiorze periodycznym pozostawione kwiatki, mające już może kilka dni, przestałyby się i przy suszeniu zatraciłyby niebieski kolor, wtedy zaś cały zbiór byłby zanieczyszczony białymi kwiatkami, czyli zepsuty. Trzeba tutaj postępować bardzo ostrożnie i rozważnie, w przeciwnym bowiem razie nietrudno narobić szkody.
Zbiór można przeprowadzić w ten sposób, że kwiaty urywa się w całości i dopiero z kwiatków oskubuje, albo też przechodząc większymi odstępami, zostawianymi co parę linii, oskubuje się wprost same tylko płatki, a kielich zostawia na roślinie. Przy tym drugim sposobie zbiór idzie szybciej“.
SMAKU nie ma, ZAPACH przyjemny, korzenny.
KWITNIE od czerwca do sierpnia.
ZBIERA SIĘ płatki kwiatowe podczas kwitnienia o suchej porze (inaczej kwiaty bieleją i tracą wartość). Suszyć należy szybko w miejscu przewiewnym i zacienionym.
UŻYTEK. Dawniej uważano bławatek za środek moczopędny, pomocny przy chorobach serca i żółtaczce.
Olejek bławatkowy zalecała niegdyś Akademia Francuska jako znakomity środek przeciw słabnięciu wzroku, wskutek czego nazwano nawet tę roślinę cassé lunette. Dziś chaber używany jest jedynie jako domowy środek przy cierpieniach oczu i chorobach dróg moczowych (nerek i pęcherza). Dalej zaleca się jako składnik herbaty na choroby dróg oddechowych.