Strona:PL August Czarnowski - Zielnik lekarski (wyd. 3).pdf/139

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została skorygowana.

godny dzień ścina się kwitnące wierzchołki łodyg, co mniej więcej wynosi około połowy ich długości; suszyć w miejscu przewiewnym, przechowywać w zamkniętych naczyniach.
SKŁADNIKI: Olejek lotny, żelazisto-zieleniący garbnik, żywica, sole alkaliczne, saletrzan potasu, substancja gorzka (marrubina).
DZIAŁANIE: wykrztuśne, czyszczące krew, lekko podniecające układ nerwowy.
UŻYTEK WEWNĘTRZNY z całego ziela (2 do 3 razy dziennie filiżanka naparu lub 1 łyżeczka soku), przy nieżytach dróg oddechowych, kaszlu, dychawicy, krztuścu, żółtaczce, chorobach wątroby, niedostatecznych odpływach miesięcznych (zmieszać na pół z brodawnikiem), blednicy, zaparciu stolca i szkorbucie. Zewnętrznie używa się wywaru szanty do lekko podniecających klizm, oraz do mycia głowy przy strupach lub wyrzutach. Sok z szanty zmieszany z olejkiem migdałowym i wlany w ucho działa uśmierzająco przy bólach uszu. Napar z krzeciny przygotowuje się w sposób następujący: bierze się 10 gr na litr wody, naparza i przecedza. Z krzeciny przygotowuje się również wino: nastawia się 30 gr ziela przez tydzień w litrze białego wina; przyjmować po kieliszku po każdym jedzeniu.
CENA: 100 kg ziela (Herba Marrubii) 80—110 zł.

66. MELILOTUS OFFICINALIS L.
Nostrzyk lekarski.
(Nozdrek lekarski).
(PapilionaceaeMotylkowate).

J. — D. — Roślina dorastająca niekiedy przeszło 1 m wysokości. Korzeń łykowaty. Łodyga silna, prosta, łykowata, walcowata, rozgałęziona. Liście naprzemianległe, szypułkowe, złożone z trzech piłkowanych listków; dolne są odwrotnie jajowate, górne szeroko lancetowate. Kwiaty drobne motylkowate, żółte, zebrane w dość długie grona. Strączki