Strona:PL Antek (Prus).djvu/039

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


WYDAWNICTWO.

Rozwój przemysłu i rękodzieł niesie narodom i jednostkom dobrobyt, ale jednocześnie pod pewnym względem utrudnia walkę o byt. Dawniej, gdy wszędzie wytwórczość była niewielka, a komunikacja trudna, mniej znaczyła konkurencja zagranicy, ludzie mniej biegli w fachu znajdywali zawsze pracę i zarobek. Dziś inaczej, dziś rzemieślnikowi potrzebna jest koniecznie znaczna kwalifikacja i z dniem każdym potrzeba ta rośnie. Nie dosyć jest raz się nauczyć rzeczy niezbędnych dla majstra, trzeba się uczyć ciągle, trzeba wiedzieć, jak co gdzieindziej robią. Kto tego zaniedba, pozostanie za innymi i w robocie i w zarobku. Zagranicą wychodzą dla rękodzielników pisma i biblioteki. Ogół rozumie, że to nieodbicie potrzebne i dla dobrobytu klasy rzemieślniczej i dla postępu przemysłu w kraju. U nas dotychczas nie wiele istnieje wydawnictw, podobnych, w każdym razie znacznie mniej, niż nam potrzeba.
Wydawnictw H. Wawelberga „Biblioteka przemysłowa” obliczona nie na spekulację, lecz prowadzone dla pożytku ogólnego, a wskutek tego bardzo tanie, tańsze od takich samych wydawnictwo zagranicznych, obejmuje dotychczas dzieła następujące:


1) L. BRAUSSER i A. SPENNRATH, Podręcznik dla palaczy kotłowych. Przetłomaczył na polski i uzupełnił Dr. Felicjan Łaszczyński. Warszawa 1894, in 8-o str. 143, XV. Figur. 53. Cena 60 kop.
2) ROBERT S. BALL. Mechanika doświadczalna. Z drugiego wydania angielskiego przełożył Stanisław Kramsztyk. Warszawa 1895 r. in 8-o str. 422, IV. Figur 103. Cena Rs. I.
3) STANISŁAW JAKUBOWICZ, inżynier. Zarys przędzenia wełny czesankowej. Warszawa 1895 r., in 8-o str. III, 79. Figur 21. Cena kop. 40.
4) FELICJAN PRZYSZYCHOWSKI, Inżynier-Chemik, czeladnik garbarski. Słownik polsko-rossyjsko-niemiecki terminów garbarskich. Warszawa, 1895 r. in 8-o, str. II, 28. Cena kop. 45.
5) E. F. SCHOLL. Przewodnik dla maszynistów, tłomaczył Alek. Podworski, inzynier-technolog.
Część I. Warszawa 1895 r. in 8-o str. XI 380, Figur 235. Cena Rs. I kop. 50.
Część II. Warszawa 1897 r. str. 305, VII. Figur 179. Cena Rs. I kop. 20.
6) M. LAUENSTEIN, inżynier i profesor w Karlsruhe. Podręcznik mechaniki dla średnich szkół technicznych i samouków. Przełożył Józef Hofman, inżynier. Warszawa 1896 r. in 8-o str. VIII, 256. Figur 141. Cena rs. I kop. 10.
7) A. JAMIESON. Zasady Magnetyzmu i Elektryczności, z dopełnieniami D-ra J. Kellerta, profesora szkoły techn. w Chemnitz, przekład z uwzględnieniem ostatniego wydania angielskiego, dokonany przez St. Stetkiewicza,kandydata nauk mat. fiz. Część I, Warszawa 1897, str. 354. Figur 193. Cena Rs. I kop. 35 w oprawie, Rs. I kop. 25 bez oprawy. Część II Warszawa, 1897, str. 494. Figur 180. Cena w oprawie Rs. I kop. 10, bez oprawy Rs. I.
8) ZYGM. STRASZEWICZ. Światło elektryczne. Urządzenie i działanie instalacyj prywatnych o prądzie stałym. Przewodnik dla monterów, maszynistów i właścicieli instalacji elektrycznych. Warszawa 1898, Figur 146,str. 302. Cena w oprawie Rs. I kop. 20.
9) EDWARD WAWRYKIEWICZ. Nauka rysunków. Wskazówki praktyczne wykonywania rysunków technicznych. Z 29 rysunkami w tekście i 9 tablicami chromolitografowanemi. Warszawa, 1898, str. 104. Cena w oprawie kop. 75.


DZIEŁA PRZYGOTOWANE DO DRUKU:


10) G. LIECKFELD, inż. Wiadomości praktyczne o motorach gazowych. Rady i wskazówki, któremi kierować się należy przy zakupie, ocenianiu i obchodzeniu się z motorami gazowymi. Z rysunkami w tekście. Przekład z niemieckiego, uzupełniony najnowszemi wiadomościami o motorach gazowych.
11) JÓZEF JABŁKOWSKI. Zasady tkactwa ze szczególnem uwzględnieniem przemysłu wełnianego. Z rysunkami w tekście.
12) STANISŁAW JAKUBOWICZ, inż. Samoprząśnica (Selfaktor). Studjum teoretyczno-praktyczne. Z rysunkami w tekście.


Książki te dostać można w księgarniach, a także w sklepie „Kurjera Polskiego”, Marszałkowska № 141.