Strona:PL Antek (Prus).djvu/004

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została uwierzytelniona.


Towarzystwo „L'Urbaine”


Każdy człowiek, nawet najuboższy, powinien oszczędzać ze swego zarobku, aby złożyć sobie kapitalik na starość, zaś na wypadek swojej śmierci uchronić rodzinę od nędzy. Jestto najświętszy jego obowiązek wobec rodziny, ludzi i Boga. Lecz człowiek umrzeć może każdej chwili, nie zebrawszy dla rodziny dość pieniędzy, a wtedy najbliższe dlań osoby zostają w ubóstwie.
Nikt śmierci nie ujdzie, lecz każdy może ochronić rodzinę przed nędzą, jeżeli zabezpieczy' swe życie w Towarzystwie „L'URBAINE”.
Niech płaci do tego Towarzystwa małą składkę, a choćby umarł nazajutrz po ubezpieczeniu, to rodzina jego otrzyma natychmiast umówiony kapitał. Jeżeli zaś dożyje do oznaczonego wieku, to może otrzymać sam cały kapitał na starość. W razie dłuższej choroby lub nieszczęśliwego wypadku w terminie płacenia składek, ma prawo nie płacić ich, aż będzie mógł znów pracować. Jeżeli stanie się na zawsze niezdolny do pracy, to natychmiast otrzyma 3/4 kapitału, a 1/4 w terminie.
Składki płacą się kwartalnie, półrocznie albo rocznie. Od większego kapitału płaci się większa składka. Starsi płacą trochę drożej, niż młodsi.
Oto przykłady:
Człowiek 50-letni może składać co rok po 23 rub. 30 kop. za 500 rubli, które będą natychmiast wypłacone rodzinie po jego śmierci. Od 1,000 rubli składa co rok po 46 rub. 60 kop.
Człowiek 30-letni może składać co rok po 19 rub. 50 kop., jeżeli chce, aby 500 rubli wypłacono natychmiast rodzinie po jego śmierci, albo jemu samemu, gdy żyć będzie po upływie 25 lat. Od 1,000 rubli składa co rok po 39 rub.
Wogóle każdy może umówić się z Towarzystwem, jak chce, i dawać składki stosownie do swego wieku, zarobków i położenia rodzinnego. Sposobów umowy jest bardzo wiele, na różne sumy i różne terminy.
Ubezpieczenie na życie jest korzystniejsze od składania pieniędzy na procent, bo zapewnia spokój o los rodziny. Każdy rzemieślnik, oficjalista, robotnik winien się ubezpieczyć.
W celu zapewnienia kapitału dla ubezpieczonych, Towarzystwo „Urbaine” złożyło do Banku Państwa pół miljona rubli kaucji i składa tamże swoje fundusze zapasowe pod kontrolą Rządu. Ubezpieczeni otrzymują kwity z pieczęcią Ministerjum Spraw Wewnętrznych.
Dla zawarcia umowy przychodzić lub pisać do Tow. „L'URBAINE” w Warszawie, ul. Nowo-Zielna № 51.
ANTEK

przez
BOLESŁAWA PRUSA.
WARSZAWA
Druk M. Lewińskiego Marszałkowska № 141.


1899.