Strona:PL Anna Ciundziewicka - Gospodyni litewska.djvu/461

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

wrzątku motki, a nawet pogotować, na ciemniejszy dłużéj, na świetlejszy króciéj.
48. Bronzowy. Hałunu łótów 6, kuperwasu 4, wejnsztejnu 2, rozpuściwszy w 6-ciu kwartach miękkiéj wody, gotować tém zwolna włóczkę przez pół godziny, mieszając i przewracając. Potém wysuszona kładzie się do farby rezedowéj która się robi z 4 do 6 funtów rezedy wygotowanéj w wodzie miękkiéj. Gotując zwolna w téj farbie wełnę przez pół godziny, płócze się w wodzie zimnéj i suszy.
NB. Jeśli się chce mieć ciemniejszy kolor do cieniu, dodaje się na funt wełny, do farby, galasu od 1 do 2 łótów.
49. Jeszcze oliwkowy. Tak samo się farbuje, jak uprzedni, tylko do farby rezedowéj dodaje się nieco indychtu, przyprawionego z witriolem, łyżeczkę lub 2, według cieniu, jaki się mieć chce.
50. Dziki. Zagruntowywa się włóczka tak jak na dwa poprzedzające kolory, w hałunie, kuperwasie i wejnsztejnie. Farbuje się zaś w drzewie kampeszewém, którego się bierze 16 łótów na funt wełny, i dobrze wywarza.
51. Cynamonowy. Do tejże saméj farby, mniéj tylko brać kuperwasu o półowę albo w 4-téj części, a jeżeli się chce mieć ciemniejszy, dodaje się galasu od 1 do 2-ch łótów na funt wełny.
52. Piusowy. Do tejże farby nie kłaść bryzelli.
53. Inny piusowy. Do wrzącéj wody wsypać 2 funty bryzelii granatowéj i ¾ funta czerwonéj; gotować to przez 5 godzin, dolewając rzeczną wodą, przecedzić i znowu do ognia przystawić. Gdy zawrze, włożyć 3 ćwierci funta hałunu, łót 1 cynobru i gotować jeszcze z parę godzin; potém wełnę w tém pół godziny pogotować, odstawić, a gdy ochłodnie, wyjąwszy płókać dobrze w zimnéj wodzie.
54. Albo: Farnaboku pół funta, bryzelii ćwierć