Strona:PL Anna Ciundziewicka - Gospodyni litewska.djvu/250

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

nie zapuszczać głęboko, bo przez to gniazdo się porusza i psuje, ale ciągnąć należy ocet z wierzchu nie mieszając.
Ocet z odwódku. Do barłki od 30 garncy, nalanéj świéżym odwódkiem, wpuścić dobrą proporcyę razowego chleba ususzonego, i na obie strony nasmarowanego miodem, także pół garnca albo więcéj wódki, (bo ta tylko mocy dodaje) i po kwarcie grochu i krup jęczmiennych dobrze uprażonych. Baryłkę tak zaprawioną i czystą płachtą zakrytą postawić w cieple, latem na słońcu, na wolném powietrzu, pod nakryciem z dranic od dżdżu, a zimą w ciepłéj stancyi nie daleko pieca. Trzy naczynia takie, koniecznie być powinny, jak wyżéj mówiłam, zresztą we wszystkim stosować się do przestróg w poprzedzającym artykule zawartych. W lata dżdżyste i chłodne nie trzymać octu na powietrznu.
Ocet estragonowy. Etragonu liście i łodygi przemyte i osuszone brać po kwarcie na garniec octu i w butli obwiązanéj płachtą białą przez miesiąc trzymać, po czém zlać ocet do innéj. Świéży estragon psuje ocet, a nawet na suszonym, dłużéj miesiąca ocet się nie trzyma, bo się weń zepsucie wkradnie.
Ocet malinowy lub poziómkowy. Nalawszy wody krynicznéj na maliny, lub poziómki, potrzymać ją tak dni kilka, potém gdy nabierze koloru i zapachu, zlać ją dodawszy 8-mą część wódki, albo na świéżo nastawić z niéj ocet z dodaniem papieru i miodu na gniazdo, albo do dawnego dolewać, zamiast wody czystéj.
Ocet aromatyczny do potraw. Do trzech garncy octu wziąć liści estragonowych 12 szklanek, korzenia estragonowego drobno pokrajanego pół szklanki, pimpineli 2, trybuli 4, cząbru ogrodowego pół, bazyliki tyleż, rzerzuchy 2, liścia pietruszkowego 2, salerewego pół (wszystkie te zioła powinny być suche), rokambułu utartego sporych główek 4, czosnku także utartego ząbków 8, miernych cébul 15, naszpikowanych każda 2 goździ-