Strona:PL Anna Ciundziewicka - Gospodyni litewska.djvu/247

Z Wikiźródeł, wolnej biblioteki
Ta strona została przepisana.

towanym z aromatami, zalewają się na zimno i przechowują zwyczajnym sposobem, obwiązawszy pęcherzem. Na wierzch można wlać oliwy. Hałunu gran 20 dodaje się do kwarty soli, na solenie półtora garnca octu, w którym się piérwszy raz gotują korniszony; to nadaje im zielony kolor.
2-gi sposób. Małe ogóreczki nieprzemarzłe, przetarć i i wrzucić do zgotowanéj wody z solą, saletrą i hałunem[1], niech w niéj przez godzin 24 mokną, zlać potém na przetaki i wytarć do sucha. Ocet najmocniejszy przegotować z liściem bobkowym, pieprzem tureckim i angielskim, i trochą soli, wrzucić weń ogórki, które niech się zwolna gotują, strzegąc by nie wrzały; jak nabiorą zielonego koloru, zlać je do słojów, a gdy ostygną, zawiązać pęcherzem. Jeśliby ocet odwodniał, zalać świéżym przegotowanym z aromatami.
Groch w strękach marynowany. Wyłożywszy młody, ale taki groch, który się na ziarna zabiera, zagotować w osolonéj wodzie z nieco saletry i hałunu, (obacz pikle), potém tę zcedziwszy zalać octem przegotowanym i ostudzonym, w parę tygodni nowym z aromatami gotowanym zalać.
Kapusta czerwona marynowana w occie. Małe i miękkie główki kapusty, któreby się nie dały przechować w sklepie na użytek zimowy, szatkują się i lekko przemywają na przetakach; gdy z nich woda zupełnie sciecze, sucha kapusta osala się w neckach, i tak się mocno wyciera, wyżyma rękami, że się z niéj puści sok obfity i czarny, ten się zlewa, kapusta mocno się z niego wyciska, i składa do słojów polewanych lub szklannych, w których się zalewa niezbyt mocnym przegotowanym ale ostudzonym octem.

Ogórki do pieczystego na późną jesień. Ogórki

  1. Saletry bierze się drachmę, albo kawianną sporą łyżeczkę do kwarty soli, hałunu zaś gran 20, wody funtów 5 do sześciu.